Pátek 23. července. Svátek má Libor.

Region doplácí na obavy z vývoje v Itálii

Investice 29.05.2018 | 18:28 0 Komentářů

Kurz koruny dnes ztratil dalšího půl procenta a krátce překročil i úroveň 25,90 CZK/EUR. Za tímto vývojem stojí pokračující negativní sentiment vůči všem rizikovým aktivům a oslabování eura vůči dolaru. Euro je v současné době pod tlakem vývoje politické situace v Itálii.

Obava z předčasných voleb a ještě silnějšího vítězství euroskeptických stran sráží ceny italských dluhopisů dolů a tím s sebou táhne i společnou evropskou měnu a potažmo celý region. Z regionu včera utrpěla největší ztráty právě česká koruna. Nelze vyloučit, že se v nejbližších dnech podívá až na hranici 26,00 CZK/EUR. Maďarský forint včera ztratil 0,3 % na 319,7 HUF/EUR, polský zlotý se držel stabilní na úrovni 4,303 PLN/EUR.

Za zrychlením polské inflace stojí pohonné hmoty

Polská inflace v květnu podle našeho odhadu vyskočila z dubnových 1,6 % na 1,9 % y/y. Za zrychlením však stojí především vyšší ceny pohonných hmot, do kterých se promítl růst cen ropy a slabší domácí kurz. Z hlediska politiky centrální banky tak budou dnešní čísla neutrální. První zvýšení polských úrokových očekáváme ve třetím čtvrtletí příštího roku.

Jana Steckerová
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.