Středa 29. září. Svátek má Michal.

Raketově rostou ceny tržních služeb i v zemědělství

Makro 18.03.2019 | 12:22 0 Komentářů

Ceny v průmyslu v únoru vzrostly o 0,3 % m/m, což představuje meziroční růst již o 3,6 %. Za jejich vzestupem vidíme korekci cen ropy, která se po svém propadu na přelomu roku stabilizovala a v lednu a únoru se již vydala dobývat ztracené pozice. Kromě cen rafinovaných ropných výrobků rostly ceny i v potravinářském průmyslu, které následovaly zdražování v zemědělství. Tam ceny přidaly skokově o 1,4 %. Do velké míry se tak projevuje špatná úroda z loňského roku. Zdražování nastalo jak v rostlinné, tak v živočišné výrobě.

Další nárůst cen statistici zaznamenali ve stavebnictví. Po stavebních pracích je obrovská poptávka, ale kapacity tohoto sektoru jsou výrazně omezené. To se pak projevuje v dlouhodobém zvyšování cen.

Ceny v tržních službách přidaly 1,3 %. Do velké míry za to může volatilní položka reklamních služeb. Nicméně i po očištění o její vliv statistici zaznamenali nárůst o 0,8 % m/m. Ukazuje se, že další nárůst cen obchodníci nechtějí tolik absorbovat do svých ziskových marží, ale budou se ho do velké míry snažit přenést na své zákazníky.

Koruna na dnešní čísla příliš nereagovala. Mírně posílila na 25,63 CZK/EUR. Zdražování v průmyslu v zemědělství a hlavně ve službách se projeví ve spotřebitelských cenách. Ty ukázaly na silné inflační tlaky. Spotřebitelská inflace podle našeho odhadu ještě v březnu a v dubnu posílí a těsně se přiblíží třem procentům. Vzhledem k silným inflačním tlaků z domácí ekonomiky očekáváme, že centrální banka bude ještě letos dvakrát zvyšovat sazby. K prvnímu zvýšení by mohlo dojít ještě na březnovém zasedání. To bude ale podle nás velmi těsné, protože by mohly převážit obavy o vývoj vnějšího prostředí. Nicméně po květnovém zasedání už by sazby měly být vyšší.

VIKTOR ZEISEL, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.