Pátek 16. dubna. Svátek má Irena.

RAIFFEISENBANK DO ZÁŘÍ ZVÝŠILA ZISK NA 1,6 MILIARDY

Banky Raiffeisenbank 20.11.2014 | 09:53 0 Komentářů

Letošní velmi silný růst prodejů produktů domácnostem i podnikům a podnikatelům

  • Rekordní zájem o účty, investice a soukromé i firemní úvěry

  • Čistý zisk vzrostl o 6,5 % na 1,6 miliardy korun

  • Růst klientských úvěrů o 6,6 % na 165 miliard Kč, vklady rostly stejným tempem na 156 miliard korun

  • Silná kapitálová pozice: kapitálová přiměřenost ve výši 13,6 %

    „V letošním roce se nám obchodně velmi daří, máme historicky silné prodeje v investicích, kde objem korunových fondů pod správou nově vzniklé Raiffeisen investiční společnosti již přesáhl 5 miliard korun. Velmi dobře se nám daří i ve spotřebitelském a hypotečním financování. Dále rovněž posilujeme pozici banky zaměřené na podnikatele,“ komentoval výsledky generální ředitel a předseda představenstva Raiffeisenbank Mario Drosc.

    „K těmto úspěchům se na podzim přidal nový účet eKonto SMART, zřejmě nejlépe vybavený účet zdarma na českém trhu, díky kterému prodáváme každý měsíc nejvíce účtů za posledních šest let. Úspěšný je přitom nejen SMART, ale daří se nám prodávat i nadstandardně vybavený účet eKonto KOMPLET,“ dodal Mario Drosc.

    „Prodejní úspěchy se odrazily v nárůstu klientských vkladů i úvěrů. Meziroční nárůst čistého zisku je pak ovlivněn především nákladovou disciplínou, dobrou kontrolou úvěrového rizika a růstem úrokových výnosů, naopak u příjmů z poplatků dochází i přes zvýšené prodeje k poklesu,“ dodal Mario Drosc.

BLIŽŠÍ INFORMACE K HOSPODÁŘSKÝM VÝSLEDKŮM ZA 1.-3. ČTVRTLETÍ 

ČISTÝ ZISK A VÝNOSY Čistý zisk banky dosáhl 1,6 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 6,5 %. Celkové provozní výnosy banky klesly o 4 % především díky nižším výnosům z poplatků a nižším ziskům z operací na finančních trzích. Čisté úrokové výnosy banky meziročně vzrostly o 2 % na 4,4 miliardy Kč, čisté příjmy z poplatků meziročně klesly o 12,7 % na 1,5 miliardy Kč. Ostatní výnosy banky, které zahrnují výnosy z operací na finančních trzích a dividendové výnosy, meziročně poklesly o 15,1 % na 829 milionů korun. 

VKLADY A ÚVĚRY Celková aktiva dosáhla 208 miliard korun a od počátku roku vzrostla o 5,8 %. Objem poskytnutých úvěrů klientům od počátku roku vzrostl o 6,6 % na 165,3 miliardy korun. K růstu přitom došlo ve financování domácností (spotřebitelské úvěry a hypotéky) i firem. Objem přijatých vkladů od klientů od počátku roku vzrostl o 6,5 % na 156,1 miliardy Kč. 

NÁKLADY Provozní náklady meziročně poklesly o 13 % na 3,9 miliardy korun, především díky řadě úsporných opatření přijatých v minulých letech a jednorázovému odpisu nehmotného majetku v září 2013.

ŘÍZENÍ RIZIK Ztráty ze znehodnocení úvěrů a jiných pohledávek vzrostly v souladu s očekáváním meziročně o 32,4 % na 853,7 milionu korun. Důvodem nárůstu nákladů na opravné položky a rezervy nicméně není zvýšení úvěrového rizika banky. Banka na počátku roku 2013 rozpouštěla některé, již nepotřebné, opravné položky, proto je hlavním důvodem růstu nízká meziroční srovnávací základna.

KAPITÁL Kapitálová přiměřenost banky ke konci třetího čtvrtletí dosáhla 13,6 %. V průběhu roku 2014 došlo k navýšení základního kapitálu banky o 868,4 milionů korun.

HLAVNÍ UDÁLOSTI V ROCE 2014

NOVÝ ÚČET EKONTO SMART – Raiffeisenbank svou nabídku prémiových účtů rozšířila o nové eKonto SMART. Tento účet mohou mít klienti zcela zdarma, mezi bezplatnými účty přitom nabízí nadstandardní rozsah a kvalitu služeb. eKonto SMART nabízí mj. neomezený počet výběrů z bankomatů všech bankv ČR, neomezený počet elektronických transakcí či obsluhu účtu přes nejlepší tuzemskou aplikaci pro chytré telefony, v rámci účtu je i spořicí účet či debetní a kreditní karta. I v oblasti účtů zdarma tak Raiffeisenbank potvrzuje svou pozici banky zaměřené především na kvalitní služby a dlouhodobý vztah s klientem, banka navíc bude dále vylepšovat i nabídku populárního eKonta KOMPLET, do kterého přidá např. jednu SEPA platbu nebo zlatou debetní kartu zdarma.

SILNÝ RŮST V INVESTICÍCH – Raiffeisen investiční společnost zahájila svou činnost loni v červnu a za necelý rok a půl již spravuje aktiva v objemu přes 5 miliard korun, je tak jednou z nejrychleji rostoucích investičních společností na českém trhu. Nedochází přitom jen k růstu objemu investic, zároveň se daří i zhodnocovat vklady klientů. Vznik RIS plně zapadá do strategie Raiffeisenbank zaměřené na kvalitní poradenství a investice.

PRVNÍ ČESKÁ EMISE HZL V ZAHRANIČÍ – Raiffeisenbank se stala první českou bankou, která úspěšně vydala emisi hypotečních zástavních listů v eurech. Emise v objemu půl miliardy eur (cca 14 miliard korun) je pravděpodobně nejvyšší v historii ČR a byla získána za velmi výhodných podmínek, bance umožní pokračovat v další úvěrové expanzi na českém trhu.

PRIVÁTNÍ BANKOVNICTVÍ –  Privátní banka Friedrich Wilhelm Raiffeisen získala prestižní cenu  Euromoney pro nejlepší privátní bankovnictví v České republice. FWR celkově zvítězila ve třech kategoriích: Nejlepší privátní banka v ČR, Nejlepší vztahy s klientya Nejlepší služby pro movité klienty s vklady nad 500 tisíc dolarů. 

ZÁKLADNÍ INFORMACE O RAIFFEISENBANK A.S.

Raiffeisenbank a.s. (RBCZ) poskytuje od roku 1993 v České republice široké spektrum bankovních služeb soukromé i podnikové klientele. Raiffeisenbank obsluhuje klienty v síti více než 120 poboček, poskytuje rovněž služby specializovaných hypotečních center, osobních, firemních a podnikatelských poradců. Podle celkových aktiv je Raiffeisenbank pátou největší bankou na českém trhu. 

Raiffeisenbank v roce 2013 oslavila 20 let svého působení na českém trhu.  Od banky se dvěma pobočkami a 39 zaměstnanci v roce 1993 se během 20 let díky úspěšnému organickému růstu vyvinula v pátou největší banku na českém trhu, která nyní spravuje aktiva za 200 miliard korun, má 120 poboček rozmístěných po celé České republice a dává práci téměř třem tisícovkám zaměstnanců.

Raiffeisenbank se v České republice zaměřuje především na aktivní střední třídu, tedy klienty s průměrnými a vyššími příjmy, kteří mají zájem o správu svých financí. Banka tak klade důraz především na kvalitu poskytovaných služeb, šíři produktové nabídky a kvalitní poradenství a dlouhodobé finanční plánování. Jako taková přináší pravidelně na český trh řadu nových produktů a služeb, v poslední době představila např. nové eKonto či nové portfolio kreditních karet a spustila obsluhu účtů přes chytré telefony. Obě tyto služby se díky rozsahu nabízených služeb a benefitů okamžitě zařadily mezi nejlépe hodnocené na českém trhu.

Majoritním akcionářem banky je rakouská finanční instituce Raiffeisen Bank International AG (RBI), která vznikla v říjnu 2010 spojením Raiffeisen International a části RZB. RBI  zajišťuje služby firemním a investičním klientům v Rakousku a dále obsluhuje klienty v řadě zemí střední a východní Evropy. Od roku 2005 jsou akcie skupiny kótovány na vídeňské burze. Majoritním vlastníkem Raiffeisen Bank International je RZB se 60 procenty, zbývající část se volně obchoduje.

Skupina Raiffeisen získává pravidelně od prestižních časopisů Euromoney, Global Finance i The Banker ceny pro „Nejlepší banku ve střední a východní Evropě“, síťové banky navíc získávají ocenění pro nejlepší banky v daných zemích regionu. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.