Čtvrtek 27. února. Svátek má Alexandr.

První známky zpomalování české ekonomiky

Nová sada srpnových dat zveřejněná včera nevyznívá pro českou ekonomiku až tak zle. Meziroční výkon průmyslu byl sice slabší, nicméně se zpomalováním tohoto největšího tuzemského odvětví se počítalo. Dalo by se vlastně říct, že to dopadlo ještě o něco lépe, než se očekávalo. Oproti loňskému srpnu se výroba snížila o 1,2 %, přičemž ve srovnání s předchozím měsícem jen o 0,1 %. Navíc produkce automobilového průmyslu jako největší části tohoto odvětví dokonce vzrostla o 4,5 %. Když vezmeme v úvahu, že ve všech automobilkách právě v tomto měsíci probíhaly dovolené (loni byly v červenci), jde o úctyhodný výsledek. Zvlášť s ohledem na padající evropský automobilový trh, kam směřuje většina tuzemské produkce. Sázka výrobců na nové modely se tak evidentně stále vyplácí, a tak jako jedni z mála dokážou zvyšovat svoje tržní podíly.

Úspěšný měsíc za sebou z pohledu výroby a nových zakázek nemají pouze výrobci dopravních prostředků, ale i elektrických strojů a zařízení, kteří reprezentují další velmi významnou část tuzemského průmyslu. Skoro by to vypadalo, jako by se nás útlum evropské ekonomiky či recese té německé vůbec nedotýkal. To by ovšem nesměla být zbývající většina průmyslu v červených číslech, a to jak z pohledu produkce, tak i nových objednávek. Příkladem budiž výroba elektroniky a PC nebo tradičního reprezentanta české ekonomiky – kovů. Takže vezmeme-li v úvahu průmysl jako takový, i když si nevede zdaleka tak zle, jak třeba už dlouho naznačovaly indexy nákupních manažerů nebo průzkumy nálad, vzpruhu pro ekonomický růst od něj čekat v tuto chvíli nemůžeme. Proto v něm vidíme jeden z důvodů, proč budou výsledky české ekonomiky ve druhé polovině roku horší než v té první.

A příliš toho nelze zřejmě čekat ani od stavebnictví, které má za sebou tentokrát už docela slabý výsledek. Takže růst bude i tentokrát především v režii služeb. Jak dopadly v srpnu, se teprve dozvíme, avšak už nyní si nelze nevšimnout zpomalení růstu tržeb třeba v dopravě, telekomunikacích nebo hotelech a restauracích. Hlavní roli si tak zřejmě díky domácí poptávce udrží obchod. A jeho výsledky nás čekají už dnes v devět hodin.

Petr Dufek
Analytik ČSOB

Tweet 20

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.