Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

První slovenský Fintech Hub otevřel svůj program fintechovým inovátorům z celého světa

29.03.2021 | 15:28 0 Komentářů

Na Slovensku vznikla na sklonku minulého roku historicky první otevřená fintech platforma nazvaná Fintech Hub Slovakia. Stojí za ní skupina předních inovativních firem v čele s Vacuumlabs, Mastercard a Slovenskou FinTech asociací. Cílem platformy je zlepšit digitální finanční inovace a konkurenceschopnost slovenského trhu pomocí programu, který inovativním firmám pomůže zefektivnit go-to market strategii, otestovat produkt či službu v reálném prostředí a připravit ji na investiční proces. Do programu se už teď mohou přihlásit inovátoři z celého světa. Podmínkou je uvést produkt nebo službu i na území Visegrádské skupiny.

První Fintech Hub se sídlem v Bratislavě založila Slovenská FinTech asociace ve spolupráci s předními inovativními společnostmi Vacuumlabs a Mastercard. Tito klíčoví partneři zabezpečí prvotní financování chodu hubu. Díky své působnosti na globálním trhu a dlouhodobé angažovanosti v oblasti nových technologií a fintechu nabízí partneři také podporu i při naplnění zahraničních ambicí.

Zakládající členové se při tvorbě platformy inspirovali úspěšnými sandbox regulátory, které fungují a prosperují v zemích od Velké Británie po Singapur. „Chtěli jsme vybrat to nejlepší z podobně fungujích platforem a spojit vše pod jednu střechu. Náš přístup proto staví na otevřenosti a přístupnosti,“ přiblížil vznik Juraj Králik, výkonný ředitel Fintech Hub Slovensko a šéf Slovenské FinTech asociace.

Cílem Fintech Hub Slovensko je podpořit inovativní finanční digitální řešení, růst finančního trhu a posunout využití technologií ve finančním sektoru. Členové platformy získají pomoc především ve třech segmentech, a to v technologickém, právním a konzultačním. V praxi to bude znamenat následující: získání přístupu k několika elitním společnostem, jejich testovacím nástrojům a prostředí v daném segmentu; vybudování rychlejší, efektivnější a úspěšnější go-to market strategie pod dohledem odborníka; mentoring pod vybraným mentorem; a v neposlední řadě fyzický pracovní prostor ve znovuotevřeném bratislavském co-workingovém prostoru The Spot.

K rozvoji těchto cílů rádi přispějeme. Zájemce podpoříme nejen expertízou ze strany týmu Mastercard, ale také našimi technologiemi tak, abychom celý proces urychlili. Mluvím nejen o technologiích z tradičního světa bankovních karet, ale hlavně mimo něj, jako je například otevřené bankovnictví, peer-to-peer platby, řešení využívající big data nebo umělou inteligenci, uživatelsky příjemné způsoby ověření identity, nástroje pro lepší zabezpečení a další,“ vysvětluje podporu členů hubu generální ředitel Mastercard pro Slovensko a Českou republiku a partner FinTech Hubu Slovakia Michal Čarný.

Program je otevřen všem typům společností, od startupů po velké korporace. Zájemci musí úspěšně projít výběrovým řízením. Důležitým faktorem pro postup je výjimečnost produktu, konceptu nebo prototypu, který inovátoři chtějí na trh uvést. Relevance přihlášek proto bude posuzována na základě stanovených podmínek inovace, škálovatelnosti a využitelnosti pro koncového zákazníka. Zájemci se mohou už teď registrovat na oficiálních webových stránkách  www.fintechhub.sk.

Důležitým parametrem pro finanční inovace je i získání potřebné licence v daném sektoru, s čímž Fintech Hub také pomůže. „Jakmile firma zakončí program ve Fintech Hubu a bude uvádět svou službu na daném trhu, dokážeme garantovat splnění nejen technických, ale i administrativních povinností v rámci případné žádosti o potřebnou licenci. To je jeden z důvodů, proč je Fintech Hub neutrální platformou se společnými zájmy všech účastníků trhu. Má přispět k dalšímu zkvalitňování inovací na trhu,“ vysvětluje Juraj Králik, vedoucí projektu Fintech Hub Slovakia.

Jeden z posledních nevyřčených benefitů Fintech Hubu je Slovensko samotné. „Jsme členové Evropské unie a Severoatlantické aliance, patříme do Schengenského prostoru a v neposlední řadě máme Euro, což je velká výhoda oproti ostatním lokálním hráčům Visegrádské čtyřky. Velkým benefitem z hlediska letecké dopravy je také blízkost Vídně. A v neposlední řadě má Slovensko velký počet talentovaných lidí potřebných na to, aby odsud mohly firmy dále růst,“ uzavírá Matej Ftáčnik, CXO Vacuumlabs.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.