Pátek 18. září. Svátek má Kryštof.

Průzkum Ušetřeno.cz: Situace spojená s koronavirem komplikuje práci téměř třem pětinám Čechů, domácí rozpočet pak ohrožuje u 63 % z nich

PodnikáníPůjčky 14.04.2020 | 10:55 0 Komentářů

Praha, 14. dubna 2020 Dopady koronavirové pandemie a souvisejících preventivních opatření pociťují bezmála tři pětiny Čechů. 5 % z nich už přišlo o práci, jak vyplynulo z nového průzkumu srovnávacího portálu Ušetřeno.cz. U 63 % dotázaných má aktuální situace vliv na domácí rozpočet. Zvyšuje se tak zájem o možnosti odkladu splátek půjček a hypoték, jak potvrdilo 56 % oslovených, nicméně 43 % netuší, zda takový odklad umožňuje jejich banka či spořitelna. Průzkum také ukázal, že Češi mají vcelku dobré povědomí o podmínkách čerpání ošetřovného i o formách státní pomoci určené živnostníkům.

Práce z domova, dovolená, neplacené volno i vyhazov

Současná pandemie koronaviru těžce zkouší bezmála celý svět po zdravotní i ekonomické stránce. Podle průzkumu portálu Ušetřeno.cz z přelomu března a dubna zasahuje aktuální situace do pracovního života 59 % Čechů. Kvůli ní teď 26 % z nich pracuje z domova na home office. Mnozí zaměstnavatelé museli omezit chod firmy, a tak 22 % oslovených nyní vykonává práci na zkrácený úvazek. Pětina respondentů uvádí, že jako OSVČ nebo drobný podnikatel přicházejí o zakázky. Desetina oslovených v důsledku uzavření škol a školek zůstává doma s dětmi. Řada firem byla nucena zcela zastavit provoz, jejich zaměstnanci tak mají neplacené volno (9 % oslovených), nebo čerpají dovolenou (8 %). 5 % respondentů uvádí, že vlivem koronavirové situace přišlo o zdroj obživy, a je tak přihlášeno na Úřadu práce, případně se na něj teprve přihlásí.

Omezování výdajů domácností na maximum

„Vedle práce mají vládní opatření proti šíření nákazy vliv také na naše hospodaření s penězi, což potvrdily téměř dvě třetiny účastníků našeho průzkumu. Zatímco třetina z nich popisuje zatím jen mírné dopady, u druhé třetiny zasáhla opatření do domácího rozpočtu velmi citelně,“ přibližuje výsledky průzkumu Daniel Gorol, finanční analytik portálu Ušetřeno.cz.

V případě, že by došlo ke zhoršení finanční situace, řešili by ji oslovení nejčastěji cestou šetření a využití úspor (54 % z nich). Zhruba třetina by současně požádala o odklad splátek úvěru či hypotéky. 16 % respondentů by hledalo pomoc u rodiny a 14 % by se obrátilo i na státní instituce, např. s žádostí o mimořádnou okamžitou pomoc. 8 % dotázaných by pokles příjmů řešilo formou dalšího přivýdělku či brigády. Naproti tomu celých 23 % respondentů neví, jak by takovou situaci řešilo.

O odklad splátek úvěrů a hypoték se zajímá 56 % dotázaných

61 % účastníků průzkumu aktuálně splácí nějaký typ úvěru a 27 % má hypotéku. Většina bank a spořitelen svým klientům, na něž doléhá pandemie či preventivní opatření, umožňuje požádat o odklad splátek půjčky nebo hypotéky. 44 % oslovených ale netuší, na jak dlouho lze o odklad požádat. Tato doba může být buď půl roku, jak uvedlo 30 % respondentů, nebo 3 měsíce, což uvedlo 21 % oslovených. Zbylých 5 % se pak nesprávně domnívá, že o odklad lze požádat do doby zrušení nouzového stavu.

Zda takový odklad umožňuje i jejich banka, nedokáže říci 43 % dotázaných. Třetina pak uvedla, že tuto informaci sice nemá, ale ověří si ji u své banky či spořitelny. Z těch, kteří se o možnost požádat o odložení splátek zajímají (56 % ze všech), tak hodlá učinit polovina, další 3 % z nich už možnost odkladu využila.

Pětina rodičů chce požádat o ošetřovné, desetina už to udělala

„Vzhledem k tomu, že jsou teď školy a některé školky zavřené, nabízí stát rodičům možnost čerpat na dítě tzv. ošetřovné. Zde je informovanost Čechů poměrně dobrá,“ chválí znalost respondentů Daniel Gorol. 43 % oslovených ví, že je možné ho využít pro děti do 13 let, a to do doby opětovného otevření škol. Naopak 35 % respondentů podmínky čerpání ošetřovného nezná. 28 % účastníků průzkumu uvedlo, že má dítě v nezletilém věku. Pětina z nich se chystá požádat o ošetřovné, více než desetina pak této možnosti již využila.

O formách státní pomoci živnostníkům Češi vědí

Pokud jde o úlevy, které stát nabízí OSVČ a drobným podnikatelům zasaženým aktuální situací, mají respondenti značný přehled. 54 % oslovených ví, že živnostníci nebudou muset půl roku hradit zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Každý druhý respondent současně ví, že OSVČ, jakkoli postižení koronavirovými opatřeními, budou moci jednorázově získat 25 000 Kč. O této možnosti rozhodnou senátoři tento týden. Živnostníci také mohou podat daňové přiznání bez sankce až do 1. 7., o čemž má správné informace třetina dotázaných. Také o možnosti čerpat jakožto OSVČ na hlavní pracovní poměr ošetřovné panuje mezi Čechy dobré povědomí, jak potvrdilo 29 % respondentů. Jen o procento méně oslovených má také informace o možnosti podnikatelů požádat o státní bezúročnou půjčku COVID II. Pětina dotázaných také ví, že se 3. a 4. vlna EET posunou o 3 měsíce. Naproti tomu celých 30 % dotázaných netuší, jaké úlevy mohou nyní živnostníci využít.

 

Průzkum srovnávacího portálu Ušetřeno.cz byl proveden v období 26. 3. – 6. 4. 2020 u 1837 respondentů starších 18 let z celé ČR.

Tisková zpráva Ušetřeno.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.