CZK/€ 25.275 +0,04%

CZK/$ 23.761 +0,23%

CZK/£ 29.274 -0,83%

CZK/CHF 26.071 -0,05%

24. 10. 2019

0 komentářů

Subjekty:

Průzkum: Téměř polovina Čechů zvažuje pořízení pojištění právní ochrany

 

Výsledky nedávného výzkumu realizovaného společnostmi IPSOS a D.A.S. ukazují, že o pojištění právní ochrany slyšelo již sedm z deseti Čechů, dosud ho však využívaly pouze 4 % populace. Zřízení takového typu pojištění v dohledné době zvažuje téměř polovina občanů (47,5 %). Z údajů ČNB vyplývá, že zatímco využití pojištění odpovědnosti v roce 2018 bylo 4,8 %, tak u pojištění právní ochrany se jednalo o 27,96 %. Stále častější využívání pojištění právní ochrany je tak trendem, který bude do budoucna pokračovat.

Loading



 

V tom hraje roli do jisté míry fakt, že životní události jsou čím dál dražší a složitější a velmi často se musí řešit právně. Velmi názorně to je vidět na rizikovosti, resp. využívání jednotlivých druhů pojištění, konkrétně ve srovnání počtu pojistných událostí vs. počtu smluv. Z údajů ČNB vyplývá, že využití pojištění právní ochrany bylo v tomto případě šestkrát vyšší oproti pojištění odpovědnosti, přestože je jinak pojištění odpovědnosti uzavíráno častěji. „Pojištění odpovědnosti si lidé sjednávají jaksi automaticky, ale na právní ochranu mnohdy zapomínají, přestože je podstatná i pro vymahatelnost pojištění odpovědnosti. Bez zásahu právníků totiž zpravidla lidé vymohou maximálně polovinu z toho, na co mají ze zákona nárok,“ popisuje ředitelka D.A.S. pojišťovny právní ochrany, Jitka Chizzola.

Nedávný výzkum, který pro D.A.S. zpracovala společnost IPSOS, ukázal, že třetina Čechů (33,1 %) vlastně neví, co pojištění právní ochrany znamená. Ti, kteří o této službě slyšeli (51 %) zároveň z velké části projevují i zájem o její pořízení (47,5 %). Více pak o zřízení pojištění uvažují muži (51 %) než ženy (43,8 %). Celá třetina obyvatel (34 %) České republiky by se pak častěji pouštěla do právních sporů (respektive by si nenechala líbit způsobené křivdy), pakliže by byli jištění pojištěním právní ochrany.

Jak vlastně pojištění právní ochrany funguje? Princip této služby je jednoduchý. „V praxi to znamená, že máte nonstop právníka na telefonu, a pojišťovna za vás – dle objednaného rozsahu služeb – převezme náklady sporu. Sjednáním právní ochrany si tak zabezpečíte právní poradenství a platby za advokáta, soudní řízení, zpracování znaleckých posudků či služby tlumočníka. V případě tohoto typu pojištění běžní občané nejčastěji využívají právní poradenství, zastupování ve věcech náhrady újmy dopravních nehod, přestupcích a trestných činech z dopravních nehod a velmi často řešíme i sousedské a pracovněprávní spory,” doplňuje Chizzola.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Kalkulačka pro výpočet orientační pojistné hodnoty – snížení rizika podpojištění

V roce 2023 Česká asociace pojišťoven (ČAP) představila nový standard pro výpočet pojistné hodnoty nemovitostí, zaměřený především na rodinné domy. Cílem tohoto standardu je minimalizovat riziko podpojištění. V rámci tohoto úsilí byla vytvořena kalkulačka pro orientační hodnotu pojistného, dostupná na webových stránkách ČAP. Tato kalkulačka umožňuje zadat […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 03. 2024

Jaké sankce hrozí při nedodržení povinností v rámci daňového přiznání?

Stále platí, že nejvíc lidí podává přiznání k dani z příjmu fyzických osob až poslední týden v březnu. Proto Finanční správa od pondělí 25. března do úterý 2. dubna letos prodlužuje úřední hodiny podatelen všech finančních úřadů. Finanční úřady budou otevřené od 8 do 17 hodin. Neplatí to však pro […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *