CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

23. 11. 2018

0 komentářů

Průzkum PMI naznačuje, že růst HDP eurozóny se v závěrečném čtvrtletí 2018 zvýší jen nepatrně

 

Průzkum PMI signalizuje, že růst hospodářské aktivity v eurozóně se v listopadu dále zpomalil: kompozitní PMI indikátor je nyní nejslabší od konce roku 2014. Ekonomika eurozóny dle průzkumu PMI sice i nadále roste, tempo růstu se ale zpomaluje, což platí jak o zpracovatelském průmyslu, tak o službách.

Loading



 


Na zpracovatelský průmysl v eurozóně nepříznivě dopadají zvyšující se bariéry v mezinárodním obchodě, vliv má také obecně slabší poptávka na některých významných trzích, například v Číně.

Výrobci automobilů se stále vyrovnávají s přísnějšími emisními normami, jež v Evropské unii vstoupily v platnost počátkem září.
Vliv tohoto faktoru bude zřejmě trvat i po několik dalších měsíců, nicméně nové emisní normy nejsou jediným faktorem, jenž na průmyslovou aktivitu v eurozóně momentálně doléhá.

Protekcionismus v mezinárodním obchodě a růst politických nejistot, z nichž se řada týká samotné Evropy, se zřejmě přenesou i do počátku nového roku. Důležité bude, jak se například podaří vyřešit otázku brexitu: zde se sice mezi EU a Spojeným královstvím rýsuje dohoda, zdaleka ale není jisté, zda nalezne dostatečnou podporu na britské politické scéně.

Listopadový průzkum potvrzuje trvající pesimismus, co se týče zakázek ve zpracovatelském průmyslu.
Německo i Francie hlásí pokles nových průmyslových objednávek, totéž platí pro průmyslové objednávky v eurozóně jako celku, což je varovný signál i pro zpracovatelský průmysl ve středoevropském regionu.

Provázanost středoevropského průmyslu s Německem naznačuje, že slabší růst průmyslové aktivity v eurozóně bude působit coby brzda i pro výrobce v české ekonomice, totéž platí i pro zpracovatelský průmysl v Maďarsku či Polsku.

REKLAMA

Průzkum PMI naznačuje, že růst HDP eurozóny se v závěrečném čtvrtletí letošního roku zvýší jen nepatrně, v mezičtvrtletním vyjádření na 0,3 %, když ve 3. čtvrtletím růst zaostal za očekáváním a činil pouhé 0,2 %.

Za celý rok 2018 lze očekávat zpomalení tempa růstu HDP eurozóny mírně pod 2 % s dalším zpomalením v roce 2019.
ECB tak v prosinci dle všeho bude muset přepsat svou stávající prognózu hospodářského růstu dolů, když v zářijové prognóze čekala růst 2,0 % pro letošní rok a 1,8 % pro rok 2019.
Pro připomenutí: v roce 2017 byl v eurozóně jako celku vykázán růst HDP na úrovni 2,5 % a je zřejmé, že šlo o pomyslný vrchol vlny hospodářského růstu.
Pro letošek očekáváme růst na úrovni 1,9 %, v roce 2019 by pak růst HDP eurozóny mohl zpomalit na 1,6 %.

c
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Analýza: Zpátky do reality – pravidelný příjem v roce 2024

Investování za účelem dosažení pravidelného příjmu se oproti předpandemické době nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování radikálně změnilo. Poprvé po mnoha letech může být úrok na peněžním vkladu lákavou alternativou. „Uložení“ peněz v ultradefenzivní hotovosti však obnáší vlastní rizika a nenabízí žádnou příležitost ke kapitálovému zhodnocení. Rok […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *