Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Průzkum PMI naznačuje, že ekonomika eurozóny může v závěrečném čtvrtletí vykázat zrychlení tempa růstu HDP

Makro 23.11.2016 | 16:50 0 Komentářů

LISTOPADOVÝ PRŮZKUM PMI INDIKUJE ZRYCHLENÍ TEMPA HOSPODÁŘSKÉHO RŮSTU V EUROZÓNĚ A POZITIVNÍ JE I VÝHLED DO DALŠÍCH MĚSÍCŮ.

Průzkum PMI naznačuje, že ekonomika eurozóny může v závěrečném čtvrtletí vykázat zrychlení tempa růstu HDP.

Zrychlení je taženo jak zpracovatelským průmyslem, tak aktivitou v sektoru služeb.

Vývoj objednávek navíc naznačuje, že jak zpracovatelských průmysl v eurozóně, tak sektor služeb by měly pokračovat v solidním růstu i nejbližších měsících.

Eurozóna je hlavní exportní destinací jak pro českou ekonomiku, tak pro středoevropský region obecně: pozitivní signály ohledně hospodářské aktivity v eurozóně jsou tak dobrou zprávou i pro nás.

Kompozitní PMI indikátor pro eurozónu v listopadu dle předběžných údajů vzrostl z úrovně 53,3 na 54,1 a je tak nejsilnější od loňského prosince. Na této úrovni indikátor PMI naznačuje, že mezičtvrtletní růst HDP eurozóny v závěrečném čtvrtletí letošního roku zrychlí na 0,4 % poté, co v předchozích dvou kvartálech rostl shodně tempem 0,3 %.

Růst aktivity se zrychluje jak ve zpracovatelském průmyslu, tak ve službách. V obou případech se v listopadu zároveň zrychlil růst nových objednávek, což zavdává optimismus i pro výhled na nejbližší měsíce.

Zdá se tak, že ekonomika eurozóny končí letošní rok v poměrně solidní formě. To je samozřejmě dobrá zpráva i pro středoevropský region, pro který je eurozóna stěžejním obchodním partnerem. Ve výhledu na rok 2017 zůstává otázkou, nakolik se na hospodářské aktivitě v západní Evropě podepíší nejistoty spojené s brexitem. Tento faktor zatím nehraje viditelnější roli, nicméně formální spuštění procesu brexitu, plánované na závěr prvního čtvrtletí roku 2017, se může začít negativně projevovat na britské ekonomice s negativním přesahem do kontinentální Evropy. V tomto ohledu asi stávající zrychlení tempa růstu hospodářské aktivity v eurozóně narazí v průběhu roku 2017 na určité bariéry a může tak dojít k opětovnému zmírnění tempa růstu. Nicméně, dnes zveřejněné výsledky průzkumu PMI za listopad jsou pro eurozónu dobrou zprávou, jež by díky vzájemným obchodním vazbám měla těšit i výrobce ve středoevropském regionu.

Radomír Jáč, hlavní ekonom, Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.