Čtvrtek 22. dubna. Svátek má Evžénie.

Průzkum HK ČR: Počet firem, které hlásí zvýšení mezd pro rok 2015, výrazně vzrostl

16.12.2014 | 11:04 0 Komentářů

Bezmála 43 % podniků plánuje v příštím roce zvýšit mzdy. Je to 26,5 procentních bodů více než loni.  Nejlépe jsou na tom firmy působící ve zpracovatelském průmyslu. V tomto sektoru plánuje svým zaměstnancům zvýšit mzdu oproti loňsku 61 % firem. Mzdy se však budou zvyšovat i ve stavebnictví a osobních službách. Firmy tak do nového roku vstupují s optimismem a mnohem lepšími vyhlídkami než v roce loňském. Takové jsou stěžejní závěry průzkumu, který Hospodářská komora České republiky již druhým rokem realizovala ve dnech 2. – 8. prosince 2014, a kterého se zúčastnilo celkem 536 respondentů z řad živnostníků, malých, středních i velkých podniků – členů HK ČR.

„Hospodářská komora od svých členů zaznamenala určité pozitivní signály týkající se oživení již v září tohoto roku, a to prostřednictvím Komorového barometru, ve kterém firmy zlepšily výhled své ekonomické situace téměř o 7 procentních bodů. Aktuální průzkum zaměřující se především na vývoj mezd jde ruku v ruce nejen s naším předchozím šetřením, ale i hospodářským růstem, který jsme si v ČR nastartovali – tedy my podnikatelé, a to mimo jiné i díky oživení v sousedních zemích,“ komentuje prezident HK ČR Vladimír Dlouhý a pokračuje: „Z našeho průzkumu vzešlo, že zatímco v loňském roce počítalo s navýšením mezd 56 % velkých podniků, letos hodlá mzdy zaměstnancům zvýšit 76 % z nich, přičemž stejné plány má také mnohem více malých a středních firem, což jsou pro nás velmi dobré zprávy.“ 

Navýšení mezd pro příští rok v průzkumu HK ČR avizuje 42,9 % firem bez rozdílu velikosti. Zatímco 44,2 % dotazovaných firem hodlá výši mezd ponechat (v r. 2013 to bylo 66,0 %), snížení mezd předpokládá pouze 4,7 % podniků oproti loňským 7 %.

„Letos jsme se nově zaměřili i na škálu růstu mezd. Členové Hospodářské komory, kteří avizují růst mezd, uvádějí nejčastěji rozmezí 2 – 3 %, čímž maximálně kopírují i náš interní odhad vzestupu až o 3 %. Takové číslo vychází nejen ze souvislosti s navyšováním platů ve veřejném sektoru, ale i z očekávání dalšího pokračování hospodářského růstu. Ten sice nebude tak dobrý, jako jsme předpokládali v létě, vzhledem ke zpomalení vývoje v eurozóně, ale pevně věříme, že pokračovat bude, a že s pozitivním očekáváním a optimismem budou do nového roku vstupovat nejen podnikatelé, ale i české domácnosti, které budou více utrácet.“ 

Průzkum HK ČR se věnoval i dalším otázkám souvisejícím s koncem roku 2014.

Vánoční/novoroční večírky pro zaměstnance pořádá 62 % oslovených firem – tedy o 3 p.b. více než vloni. Firmy volí nejčastěji jako místo konání večírku restaurační zařízení. V případě jednorázových odměn na konci roku 43 % dotázaných volí mimořádnou peněžní odměnu nižší než měsíční mzda, což je o 9 p.b. více než na konci roku 2013. Mimořádné odměny svým zaměstnancům letos nevyplácí naopak 26 % podniků, meziročně o 9 p.b. méně. Z další otázky průzkumu také vyplynulo, že 45 % podniků (o 5 p.b. více než vloni) posílá dárky pouze významným klientům a obchodním partnerům, přičemž 6 % oslovených dává dárky všem.

Tisková zpráva:  Hospodářská komora České republiky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.