Úterý 15. června. Svátek má Vít.

Průzkum Fidelity International: Spotřebitelé z USA a Evropy budou hnací silou růstu

Po dvou letech analytického optimismu je celkový sentiment na trhu jemně vyvážený, investiční klima je však stále složitější a stoupá i množství rizik  

Podle výsledků průzkumu analytiků společnosti Fidelity International, budou v roce 2016 hnací silou růstu inovativní a výrazně technologicky zaměřené společnosti a také spotřebitelé z rozvinutých trhů USA a Evropy.  Jejich kupní síla roste díky nízkým cenám energií, nízké inflaci, příznivému vývoji na trhu s bydlením, růstu mezd (byť velmi utlumeného) a zotavujícím se trhům práce.

Výzkum společnosti Fidelity International, globálního lídra v oblasti investic, je založený na 17 000 individuálních rozhovorech, které každoročně probíhají mezi dvěma sty akciovými a dluhopisovými analytiky společnosti Fidelity Int. a zástupci firem. Průzkum odhaluje očekávání manažerských týmů firem z celého světa a analytici následně přináší hlavní prognózy na rok 2016: 

1. Hnací silou postupného zvyšování růstu budou zřejmě spotřebitelé z rozvinutých zemí USA a Evropy. 

Ti svojí spotřebou a vyšší kupní sílou podpoří pokračující inovace, které mění podobu zejména sektoru technologií a zdravotnictví. Spotřební odvětví na škále sentimentu společnosti Fidelity dosáhla průměrného hodnocení 5,6.  Tím o více než 10 % převýšila průměr všech sektorů.

Michael Sayers, ředitel výzkumu společnosti Fidelity International, vysvětluje: „Naším nejdůležitějším zjištěním letošního roku je relativní odolnost odvětví spotřebního zboží ve srovnání s mnoha jinými sektory. Vzhledem k tomu, že značnou část ekonomiky – energetiku, materiály, průmysl a veřejné služby – sužují nízké ceny komodit a globální pokles kapitálových nákladů, dokud nedojde k opětovnému nastolení kapitálové a nákladové disciplíny nutné k obnovení rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou, můžeme očekávat i několikaletý nedostatek kapitálu.“ 

„Zároveň je velmi důležité, aby v rámci ekonomiky neklesalo odvětví služeb – jedině tak bude možné se později v letošním roce vyhnout globální recesi. Výsledky našeho výzkumu jsou v této oblasti pozitivní,“ uzavírá Sayers.

2. Inovace

Výsledky výzkumu ukazují, že inovace mají dopad téměř na všechna odvětví a trhy. Zejména pak na zdravotnictví a v oblasti informačních technologií, což vede ke vzniku tržních příležitostí a možností příjmů. Fidelity již nějakou dobu poukazuje na význam inovací v prostředí s nízkým nominálním růstem. Pokud je růst stále vzácnější, nabízejí společnosti nebo trhy, které jsou skutečně inovativní, přidanou hodnotu. „Vůbec nejvýraznější přímý dopad tzv. disruptivních technologií lze pozorovat u IT. Nové technologie dané prostředí narušují rychleji než kdykoli v minulosti a v mnoha odvětvích zcela mění příjmové možnosti a vytvářejí velké množství příležitostí. A to nejen pro ty, kdo dané technologie vyvíjejí, ale také pro ty, kdo dodávají potřebnou infrastrukturu. Přestože nové technologie podporují inovaci, nesou s sebou také řadu změn. Proto je maximálně důležité vždy provést důkladnou analýzu trendů, lídrů a opozdilců,“ dodává Sayers. Osud těch, kdo dokážou na inovace reagovat, tak bude ostře kontrastovat s osudem těch, kdo zůstanou pozadu.

3. Měnící se finanční sektor

Průzkum poukazuje také na to, že se finanční sektor mění vlivem „utahování opasků“ a regulací, což vede k posílení rozvah a snížení míry zadlužení. Tyto příznaky zlepšení fundamentů jsou poněkud v rozporu s ponurým sentimentem investorů.  Akcie bank ve druhé polovině roku 2015 a na počátku roku 2016 celosvětově vykázaly horší výkonnost než energetické tituly, a to navzdory poklesu cen ropy během tohoto období. „Finančnímu sektoru stále hrozí nemalá rizika, například horší výhled růstu a inflace, různé formy expozice vůči sektoru energetiky a nižší likvidita na trhu dluhopisů,“ uvádí Martin Dropkin, vedoucí úvěrového výzkumu společnosti Fidelity International. „Jakékoli oslabení ve finančním sektoru může také vést k dalšímu zhoršení reálné ekonomiky v důsledku různých přenosových mechanismů, které mohou naplnit obavy trhu. Není tedy divu, že regulace bude podle očekávání i nadále významným faktorem – vzhledem k tomu, že motivuje firmy ke zvyšování kapitálových rezerv, by měla ve střednědobém horizontu podporovat udržitelné výnosy,“ uzavírá Dropkin.

Finanční sektor je vystaven vlivu komodit na obou dvou stranách rozvahy 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.