CZK/€ 25.265 -0,04%

CZK/$ 23.672 -0,38%

CZK/£ 29.357 +0,28%

CZK/CHF 25.977 -0,36%

31. 03. 2016

0 komentářů

Subjekty:

Průzkum Fidelity International: Spotřebitelé z USA a Evropy budou hnací silou růstu

 


 

Podle výsledků průzkumu analytiků společnosti Fidelity International, budou v roce 2016 hnací silou růstu inovativní a výrazně technologicky zaměřené společnosti a také spotřebitelé z rozvinutých trhů USA a Evropy.  Jejich kupní síla roste díky nízkým cenám energií, nízké inflaci, příznivému vývoji na trhu s bydlením, růstu mezd (byť velmi utlumeného) a zotavujícím se trhům práce.

Výzkum společnosti Fidelity International, globálního lídra v oblasti investic, je založený na 17 000 individuálních rozhovorech, které každoročně probíhají mezi dvěma sty akciovými a dluhopisovými analytiky společnosti Fidelity Int. a zástupci firem. Průzkum odhaluje očekávání manažerských týmů firem z celého světa a analytici následně přináší hlavní prognózy na rok 2016: 

1. Hnací silou postupného zvyšování růstu budou zřejmě spotřebitelé z rozvinutých zemí USA a Evropy. 

Ti svojí spotřebou a vyšší kupní sílou podpoří pokračující inovace, které mění podobu zejména sektoru technologií a zdravotnictví. Spotřební odvětví na škále sentimentu společnosti Fidelity dosáhla průměrného hodnocení 5,6.  Tím o více než 10 % převýšila průměr všech sektorů.

Michael Sayers, ředitel výzkumu společnosti Fidelity International, vysvětluje: „Naším nejdůležitějším zjištěním letošního roku je relativní odolnost odvětví spotřebního zboží ve srovnání s mnoha jinými sektory. Vzhledem k tomu, že značnou část ekonomiky – energetiku, materiály, průmysl a veřejné služby – sužují nízké ceny komodit a globální pokles kapitálových nákladů, dokud nedojde k opětovnému nastolení kapitálové a nákladové disciplíny nutné k obnovení rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou, můžeme očekávat i několikaletý nedostatek kapitálu.“ 

REKLAMA

„Zároveň je velmi důležité, aby v rámci ekonomiky neklesalo odvětví služeb – jedině tak bude možné se později v letošním roce vyhnout globální recesi. Výsledky našeho výzkumu jsou v této oblasti pozitivní,“ uzavírá Sayers.

2. Inovace

Výsledky výzkumu ukazují, že inovace mají dopad téměř na všechna odvětví a trhy. Zejména pak na zdravotnictví a v oblasti informačních technologií, což vede ke vzniku tržních příležitostí a možností příjmů. Fidelity již nějakou dobu poukazuje na význam inovací v prostředí s nízkým nominálním růstem. Pokud je růst stále vzácnější, nabízejí společnosti nebo trhy, které jsou skutečně inovativní, přidanou hodnotu. „Vůbec nejvýraznější přímý dopad tzv. disruptivních technologií lze pozorovat u IT. Nové technologie dané prostředí narušují rychleji než kdykoli v minulosti a v mnoha odvětvích zcela mění příjmové možnosti a vytvářejí velké množství příležitostí. A to nejen pro ty, kdo dané technologie vyvíjejí, ale také pro ty, kdo dodávají potřebnou infrastrukturu. Přestože nové technologie podporují inovaci, nesou s sebou také řadu změn. Proto je maximálně důležité vždy provést důkladnou analýzu trendů, lídrů a opozdilců,“ dodává Sayers. Osud těch, kdo dokážou na inovace reagovat, tak bude ostře kontrastovat s osudem těch, kdo zůstanou pozadu.

3. Měnící se finanční sektor

REKLAMA

Průzkum poukazuje také na to, že se finanční sektor mění vlivem „utahování opasků“ a regulací, což vede k posílení rozvah a snížení míry zadlužení. Tyto příznaky zlepšení fundamentů jsou poněkud v rozporu s ponurým sentimentem investorů.  Akcie bank ve druhé polovině roku 2015 a na počátku roku 2016 celosvětově vykázaly horší výkonnost než energetické tituly, a to navzdory poklesu cen ropy během tohoto období. „Finančnímu sektoru stále hrozí nemalá rizika, například horší výhled růstu a inflace, různé formy expozice vůči sektoru energetiky a nižší likvidita na trhu dluhopisů,“ uvádí Martin Dropkin, vedoucí úvěrového výzkumu společnosti Fidelity International. „Jakékoli oslabení ve finančním sektoru může také vést k dalšímu zhoršení reálné ekonomiky v důsledku různých přenosových mechanismů, které mohou naplnit obavy trhu. Není tedy divu, že regulace bude podle očekávání i nadále významným faktorem – vzhledem k tomu, že motivuje firmy ke zvyšování kapitálových rezerv, by měla ve střednědobém horizontu podporovat udržitelné výnosy,“ uzavírá Dropkin.

Finanční sektor je vystaven vlivu komodit na obou dvou stranách rozvahy 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *