CZK/€ 24.660 -0,14%

CZK/$ 23.320 -0,63%

CZK/£ 29.075 -0,24%

CZK/CHF 23.987 -0,30%

16. 01. 2012

0 komentářů

Subjekty:

Průmysloví výrobci zdražovali méně než v listopadu

 


 

Ceny zemědělských výrobců kromě meziměsíčního poklesu výrazně zpomalily i dynamiku meziročního růstu z listopadových 5,3 % na 3,6 % v prosinci. Za růstem cen již řadu měsíců stojí dražší živočišné výrobky, které zrychlily meziroční růst na 9,5 %. Na druhou stranu se, v reakci na pokles cen na světových trzích, snížily ceny v rostlinné výrobě.. V roce 2011 vymizely jednorázové faktory zdražování především obilovin (neúroda a požáry v Rusku v roce 2010) a nebyl tedy důvod k dalšímu růstu cen.

Průmysloví výrobci v meziročním srovnání zdražovali méně než v listopadu. Důvodem byla především vyšší srovnávací základna z prosince minulého roku. Zdroje růstu cen zůstaly zachovány. Potravinářské výrobky reagují kvůli silnému dovozu živočišné produkce na vývoj měnového kurzu, který v poslední době ubližuje dovozním cenám. S pohybem kurzu souvisí i růst cen koksu a rafinovaných ropných produktů

Ceny průmyslových výrobců opět potvrdily slábnoucí inflační tlaky i z nákladové strany. Opačně sice působí slabší koruna, ale zatím ne tak významně, aby mohla vyvážit obecně slabou poptávku v důsledku ekonomického zpomalení. Pozitivem je, že nižší ceny výrobců nebudou tlačit inflaci vzhůru, a tudíž nebudou ukrajovat z již tak dost napjatých rozpočtů spotřebitelů a tím zhoršovat jejich finanční situaci.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Analýza ekonomického důsledku rusko-ukrajinského konfliktu – čeká nás stagflace

Rusko-ukrajinský konflikt vyvolal otřesy na finančních trzích a výrazně zvýšil nejistotu ohledně oživení světové ekonomiky. Společnost Coface ve své analýze varuje, že vyšší ceny komodit zesilují hrozbu dlouhodobě vysoké inflace ve světové ekonomice, která zvyšuje riziko stagflace a sociálních nepokojů.

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

09. 03. 2022

ČR je devátou nejvyspělejší ekonomikou v EU

Česká republika patří mezi 10 nejvyspělejších ekonomik v Evropské unii. První pozici zaujímá Švédsko, následované Německem a Dánskem. Česká republika je na deváté příčce a obsadila nejlepší umístění ve srovnání s ostatními zeměmi bývalého východního bloku.

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

11. 02. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.