Neděle 24. ledna. Svátek má Milena.

Na průmyslové výrobce nepříjemně dopadá nedostatek pracovníků s vhodnou kvalifikací

Investice 24.07.2017 | 11:07 0 Komentářů

Důvěra podnikatelů v českou ekonomiku v červenci dále vzrostla, a to především díky průmyslu. Průmyslové podniky očekávají další zrychlení tempa růstu výroby. Průzkum ale zároveň potvrzuje, že na průmyslové výrobce nepříjemně dopadá nedostatek pracovníků s vhodnou kvalifikací. Nedostatek pracovní síly je pro průmyslovou výrobu již téměř stejně významnou bariérou jako vývoj poptávky.

Červencový průzkum za tuzemský průmysl zároveň v porovnání s předchozím měsícem hlásí o něco horší hodnocení celkové i zahraniční poptávky. Nicméně, při pohledu na pozitivní signály z průmyslu v eurozóně lze předpokládat, že vnější prostředí zůstane pro český průmysl i nadále příznivé. Nálada v tuzemském průmyslu se tak může ještě zlepšit i v dalších měsících.

Na jedenácti měsíčním minimum naopak klesla důvěra v případě spotřebitelů, zřejmě v souvislosti s růstem obav ze zhoršení celkové ekonomické situace pro příštích dvanáct měsíců. Nicméně, pohled jak na údaje z trhu práce, tak na vývoj celkové hospodářské aktivity naznačují, že situace v ekonomice by z pohledu tuzemských spotřebitelů měla zůstat příznivá. Očekávám proto, že se spotřebitelská důvěra v dalších měsících zlepší, a že spotřeba domácností zůstane zásadním tahounem růstu české ekonomiky i ve druhé polovině letošního roku.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.