Pondělí 25. října. Svátek má Beáta.

Průmyslová produkce po prázdninách meziročně poklesla

Makro 06.11.2018 | 09:57 0 Komentářů

Česká průmyslová výroba v září ve srovnání s předchozím měsícem vzrostla o 1,1 % (po očištění o sezónní faktory). Meziročně tuzemský průmysl podle očekávání snížil svou produkci o 0,9 %, což je druhý nejhorší výsledek v tomto roce. V neprospěch zářijové produkce hrála i o jeden den kratší pracovní doba než před rokem. Na meziročním poklesu se nejvíce podepsala odstávka výrobních kapacit některých firem v chemickém průmyslu. Nedařilo se ale ani v oblasti oprav a instalace strojů nebo výrobě ostatních dopravních prostředků. Mírně meziročně nižší výrobu zaznamenal i automobilový průmysl, který celý tento rok téměř stagnuje. Na druhou stranu se již tradičně dařilo výrobě počítačů a kovodělnému průmyslu.

Ani první poprázdninový měsíc příliš optimismu do konce roku nepřinesl. Po zbytek roku by se však měla produkce vrátit do kladných čísel. Nicméně podobných čísel jako loni se už nedočkáme. Pro celý rok 2018 očekáváme, že průmysl vzroste o 4,0 %. Ačkoli se jedná o téměř poloviční výkon ve srovnání s předchozím rokem, lze hovořit o stále solidním růstu.

I nadále se potvrzuje, že tuzemskému průmyslu dochází síly. Prostředí rychle rostoucích mzdových nákladů, relativně silnější koruny, nedostatku volné pracovní síly a vyšších úrokových sazeb stahuje celkový výkon průmyslu. Dalším rizikovým faktorem je také slábnoucí zahraniční poptávka, která by podle našich prognóz měla v následujících letech výrazně zpomalit. Postupně se tak snižuje prostor pro firmy s nižší přidanou hodnotou.

K meziročnímu poklesu průmyslové produkce nejvíce přispěl chemický průmysl  (-0,6 p.b., pokles o 15,4 %), opravy a instalace strojů (-0,5 p.b., pokles o 15,4 %) a výroba ostatních dopravních prostředků (-0,3 p.b., pokles o 15,0 %). Průmyslová produkce naopak vzrostla v sektoru výroby počítačů a optických přístrojů (+0,7 p.b., růst o 21,2 %), kovodělném průmyslu (+0,14 p.b., růst o 4,8 %) a ostatní zpracovatelský průmysl (+0,13 p. b., růst o 7,7 %).

Objem nových zakázek meziročně poklesl o 0,9 %, což je výrazně pod průměrem předchozích měsíců tohoto roku. Zakázky ze zahraničí poklesly o 1,1 % a z tuzemska o 0,4 %. Ve srovnání s minulým měsícem se jedná o výrazné zpomalení. Zakázky meziročně poklesly zejména v automobilovém a chemickém průmyslu. Podle zářijové statistiky vzrostla meziročně průměrná měsíční mzda v podnicích nad 50 zaměstnanců o 5,5 % na 32 091 Kč a celková zaměstnanost opět vzrostla o 1,1 %.

František Táborský, analytik Raiffaisenbank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.