Sobota 31. července. Svátek má Ignác.

Průmysl zvolňuje své dosavadní tempo

Makro ČSOB 06.04.2018 | 12:14 0 Komentářů

Po silném lednovém startu se růst průmyslu v únoru výrazně zpomalil. Meziměsíčně výroba dokonce poklesla o 1,2 %, v meziročním srovnání byla vyšší, ovšem jen o 2,7 %. Produkce hlavního průmyslu v ČR – výroby automobilů – v podstatě stagnovala na loňské úrovni. I když celkově expanze největšího tuzemského odvětví ubrala na tempu, nové zakázky – tedy především ty zahraniční – slibují růst výroby i v dalších měsících. Z vyšší poptávky se tentokrát mohou těšit výrobci kovových výrobků, počítačů a automobilů. 

Růst průmyslu sice zaostal za očekáváním, nicméně zpomalení tempa tohoto odvětví se už v letošním roce dalo očekávat. Nakonec má za sebou několik extrémně dobrých let, které přivedly řadu významných firem na hranice kapacitních možností. Začaly proto znovu rychle investovat nicméně i nadále se musejí potýkat s nedostatkem zaměstnanců. Ostatně první desítka nejhledanějších profesí je úzce spojena s průmyslem – od montážních a pomocných dělníků až po kvalifikované řemeslníky.

Zpomalování růstu průmyslu indikoval už index nákupních manažerů. Nicméně zatím nijak nenaznačuje, že by se toto odvětví nacházelo na hranici stagnace. Jde spíše o zmírnění růstového tempa k udržitelnějším hodnotám s ohledem na možnosti nabídky a poptávky. Vzhledem k výjimečné pozici tohoto odvětví v české ekonomice (naprosto nesrovnatelné se západními zeměmi) se ukazatele z průmyslových firem stávají stále důležitějšími při posuzování dalšího vývoje hospodářství. Prozatím tedy čísla z průmyslu indikují  jen mírné zpomalování dosavadního tempa ekonomiky.  Rizikovým faktorem zůstává vývoj zahraniční poptávky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.