Neděle 24. října. Svátek má Nina.

Průmysl v prosinci propadl, na zahraničním obchodě to moc vidět nebylo

Banky 06.02.2019 | 09:39 0 Komentářů

Průmyslová výroba v prosinci zpomalila své tempo růstu, když meziročně klesla o 1,4 %. Na vině jsou částečně kalendářní efekty, kdy loňský prosinec měl nevýhodu jednoho pracovního dne. Očištěna o tento efekt vzrostla průmyslová výroba o 1,8 % meziročně.

Za poklesem celkového výkonu průmyslu v závěru roku můžeme mimo jiné vidět i nižší produkci osobních aut. Zatímco v říjnu a v listopadu jely automobilky naplno, v prosinci své tempo zvolnily. Celková výroba automobilového sektoru pak poklesla o 7 % y/y. Nedařilo se ani výrobě strojů a zařízení, jejichž produkce meziročně odepsala 7,1 %.

Na českém průmyslu se také v závěru roku projevilo prudké zpomalení výroby v Německu. Zatímco v říjnu a listopadu projevila česká ekonomika odolnost vůči poklesu německé výkonosti, v závěru roku se českým průmyslníkům dařilo méně. Klesla také hodnota nových zakázek, a to především v odvětví výroby automobilových vozidel a strojů a zařízení.

Celkově si ale loni průmyslníci vedli dobře. Jejich výroba v průměru vzrostla o 3 % y/y a to i přesto, že po většinu roku čelili kapacitním omezení, kdy pro ně bylo složité najít vhodnou pracovní sílu. Letos by se mělo průmyslovému sektoru dařit podobně jako vloni. K růstu mu pomůže oživení zahraniční poptávky i domácí investiční aktivita.

I přes pokles v průmyslu si bilance zahraničního obchodu meziročně polepšila o 3,6 mld. CZK, když v prosinci skončila nepatrným schodkem 15 milionů CZK. Rostl především přebytek obchodu s motorovými vozidly, což vzhledem k propadu v jejich výrobě ve stejném měsíci znamená jediné. Automobilky vyprodávají svou předchozí rekordní produkci. Celkově tak vývoz meziročně vzrostl o 1,6 %. Prosinec však patřil loni spíše k výjimečným měsícům, kdy bilance zahraničního obchodu překonala rok 2017. Za celý loňský rok skončila obchodní bilance přebytkem 132,7 mld. CZK, tedy o 30,8 mld. CZK méně než v roce 2017.

MONIKA JUNICKE, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.