Neděle 18. listopadu. Svátek má Romana.

Průmysl v ČR: dobrý konec prvního pololetí neznamená dobré druhé

Investice 13.08.2018 | 14:55 0 Komentářů

Český průmysl po velmi dobrém květnu vzrostl solidně i v červnu. Po květnovém meziměsíčním růstu o 3 % totiž v závěru prvního pololetí přidal 1,5 %, což bylo vzhledem k tomu, že index nákupních manažerů (PMI) se koncem prvního pololetí dostal nejníže od září minulého roku, celkem překvapivé.

Nebylo to přitom, jak se šlo dočíst v některých novinách, vlivem počasí. Je sice pravdou, že výroba elektřiny (klimatizovaného vzduchu apod.) růstu pomohla, samotný zpracovatelský průmysl však také rostl – v květnu o více než 2 % m/m, v červnu o rovné procento.

S českým výsledkem silně kontrastuje výsledek průmyslové produkce u našich západních sousedů. Německý průmysl totiž v květnu o téměř procento poklesl, a to nejenom jako celek, ale i jeho zpracovatelská složka. Zpracovatelský průmysl tak je meziročně vyšší už jen o 3,2 % r/r, což je výrazně pomalejší než skoro osmiprocentní růst v prosinci minulého roku. Navíc to nevypadá, že by se situace měla hned tak zlepšit.

Předstihové indikátory se v Německu pouze stabilizovaly (PMI) nebo ani to ne (IFO), objednávky v průmyslu dokonce v červnu poklesly o 4 % m/m, což byl jejich největší pokles od začátku roku 2017. Nezdá se tedy, že by se německý průmysl chystal ve druhém pololetí k dramatickému obratu.

Vzhledem k tomu, že český průmysl je s ním pupeční dodavatelskou šňůrou léta spojený, nedá se čekat, že by se k takovém obratu schylovalo u nás. Vzhledem ke stoupající pravděpodobnosti chaotického, živelného Brexitu a vzhledem k tomu, že globální obchodní válka je rovněž vcelku reálná, nebudu překvapený, když průmysl poroste ještě pomaleji než v prvním letošním pololetí.

Martin Lobotka, hlavní analytik Conseq Investment Management a.s.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.