Středa 28. července. Svátek má Viktor.

Průměrná mzda poprvé překročila hranici 30 tisíc!

V závěrečném čtvrtletí loňského roku průměrná mzda v Česku vzrostla o 8,0 % y/y. V reálném vyjádření to bylo o 5,3 %. Průměrná hrubá měsíční mzda dosáhla 31 646 korun. To je v historii domácí ekonomiky vůbec nejvyšší číslo. Navíc se vůbec poprvé dostala přes hranici 30 tisíc korun. 

Růstu mezd pomohl nejen utažený trh práce, ale i zvyšování platů ve veřejné sféře. Učitelé si od listopadu polepšili o 15 %, úředníci pak o 10 %. Celkem šly platy ve státní sféře nahoru o 13 %. Růst mezd ve veřejné sféře se následně přelévá do soukromého sektoru, kde navíc tlačí mzdy směrem nahoru i nedostatek pracovní síly. Ten se navíc stále prohlubuje. Podíl nezaměstnaných si v únoru připsal další rekord, když poklesl na úroveň 3,7 %. A stále se podle našich odhadů nejedná o finální dno. Na podzim letošního roku by se podíl nezaměstnaných měl přiblížit dokonce k 3% úrovni. To bude vytvářet další tlak na růst mezd v domácí ekonomice, který už teď předstihuje růst produktivity.

Zaostávání mezd za růstem produktivity práce je také jedním z důvodů, proč očekáváme, že centrální banka bude muset ve zvyšování úrokových sazeb pokračovat. ČNB očekávala ve čtvrtém čtvrtletí růst mezd na úrovni 5,4 % v reálném vyjádření a o 8,1 % v nominálním očekávání. Dnes zveřejněný výsledek tak podporuje naše očekávání, že centrální banka bude muset v utahování měnových podmínek pokračovat. Vzhledem k cenovému vývoji však počet „hiků“ může být v letošním roce nakonec nižší, než jsme původně očekávali.

Jana Steckerová, ekonom investičního bankovnictví Komerční banky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.