Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

PRŮMĚRNÁ MÍRA NEZAMĚSTNANOSTI ZA CELÝ ROK 2016 BYLA NEJNIŽŠÍ OD ROKU 2008

Makro 09.01.2017 | 09:35 0 Komentářů

MÍRNÝ NÁRŮST NEZAMĚSTNANOSTI V ZÁVĚRU ROKU BYL TAŽEN SEZÓNNÍMI FAKTORY A NENÍ PŘEKVAPIVÝ; PRŮMĚRNÁ MÍRA NEZAMĚSTNANOSTI ZA CELÝ ROK 2016 BYLA NEJNIŽŠÍ OD ROKU 2008, LETOS BUDE NEZAMĚSTNANOST DÁLE KLESAT

Míra nezaměstnanosti vzrostla v prosinci ze 4,9 % na 5,2 %. Tento mírný nárůst není překvapivý, neboť koncem kalendářního roku je nezaměstnanost tlačena nahoru sezónními faktory: s příchodem zimy končí některé sezónní práce, s koncem kalendářního roku pak končí pracovní smlouvy a dohody na dobu určitou.

I prosincová data ale zároveň potvrzují, že v české ekonomice je momentálně ze strany zaměstnavatelů hlad po pracovní síle: meziroční pokles míry nezaměstnanosti je doprovázen růstem počtu volných pracovních míst. Míra nezaměstnanosti bude meziročně klesat i letos, tempo poklesu se ale bude postupně snižovat. Vývoj nezaměstnanosti a vysoký počet neobsazených pracovních míst by zároveň měly napomáhat rychlejšímu růstu mezd v české ekonomice.

Prosincová data z trhu práce nejsou překvapením: s koncem roku míra nezaměstnanosti pod vlivem sezónních faktorů mírně vzrostla, nicméně i tak je míra nezaměstnanosti na úrovni 5,2 % pro samotný měsíc prosinec nejnižší od roku 2008. Počet volných pracovních míst je pak na nejvyšší prosincové hodnotě od roku 2007.

Za celý rok 2016 činila průměrná míra nezaměstnanosti  5,5 %, což je nejnižší roční průměr od roku 2008. V roce 2017 by pak měl následovat pokles míry nezaměstnanosti na 5,1 %, vyloučit ale nelze ani její výraznější pokles.

Ze zpráv z české ekonomiky je již delší dobu je zřejmé, že zaměstnavatelé mají problém nalézt nové zaměstnance v potřebném množství a kvalifikaci. Situace na tuzemském trhu práce tak ústí do rychlejšího růstu mezd. To se projevilo na mzdových statistikách již v průběhu roku 2016 a další zrychlení mzdového růstu je očekáváno i pro rok 2017. Díky tomu zůstane spotřeba domácností tahounem růstu české ekonomiky.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.