CZK/€ 25.235 -0,12%

CZK/$ 23.616 -0,24%

CZK/£ 29.364 +0,02%

CZK/CHF 25.810 -0,65%

30. 07. 2019

0 komentářů

Subjekty:

Průměrná doba splatnosti pohledávek se letos zkrátí o jeden den. Nejdelší lhůty pro platbu faktur má Čína

 

92 dnů, to je průměrná doba splatnosti faktury, která Číňanům opět zajistila prvenství v mezinárodním průzkumu mapujícím průměrné doby splatnosti pohledávek. Jedna ze čtyř čínských společností dokonce dostane zaplaceno až po 4 měsících.

Loading



 

Podle Ivy Paluskové, Country managera Euler Hermes, doprovází jednotlivé fáze zrychlování globální ekonomiky zpravidla uvolnění platební morálky v důsledku snadnějších podmínek pro získání úvěru. „Naopak nejistota na světových trzích a zpomalování růstu nutí společnosti ke zvýšené pozornosti platební disciplíny svých klientů. Předpokládáme proto, že díky očekávanému meziročnímu poklesu globální HDP o 0,2 % se světový průměr splatnosti faktur letos zkrátí na 64 dnů ve srovnání s 65 dny v roce 2018,“ říká Iva Palusková.

Jak sdělil Jan Cikler, vedoucí analytik společnosti CRIF, z hodnot ukazatele doby inkasa krátkodobých pohledávek z obchodního styku v jednotlivých oborech podnikání v ČR vyplývá, že jednu z nejvyšších průměrných hodnot tohoto ukazatele vykazuje sektor činnosti v oblasti nemovitostí (102 dnů). Stejný sektor má nejvyšší průměrnou hodnotu ukazatele také na Slovensku (387 dnů).

Za Čínou se potom v žebříčku zemí s nejdelší průměrnou lhůtou splatnosti pohledávek umístilo Řecko (91 dnů), dále Itálie (86 dnů), Maroko (84 dnů), Turecko (79 dnů), Španělsko (78 dnů) a Francie
(73 dnů). Jedná se o negativní trend, který na pozadí poklesu globálního ekonomického růstu vypovídá o zhoršování veřejných i soukromých dluhových ukazatelů v západních zemích. „Oproti tomu v Norsku, Švédsku, Spojeném království, Německu, Polsku či Belgii se podařilo usměrnit platební morálku klientů a průměrnou dobu splatnosti faktur zkrátit. Firmy dostatečně jasně předvídaly nadcházející oslabování globální ekonomiky a současně se dokázaly efektivně adaptovat na rostoucí obtíže automobilového průmyslu,“ hodnotí situaci Iva Palusková.

Z výsledků analýzy společnosti Euler Hermes také vyplývá, že doba splatnosti faktur se loni prodlužovala cca o 1 den u společností, které působí v sektoru konzumního zboží (např. zemědělsko-potravinářský sektor, doprava, farmacie, telekomunikace). Naopak v průmyslovém sektoru (stavebnictví, elektronika, strojírenství, energetika, chemický průmysl), ve kterém bývají platební lhůty zpravidla delší, firmy loni systematicky průměrné doby splatnosti pohledávek zkracovaly o 2 – 3 dny.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Je čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou? Tedy trochu jinak: Kdy se stane Čína největší ekonomickou mocností na světě? Existuje mnoho odpovědí, často diametrálně odlišných.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

23. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *