Pátek 22. ledna. Svátek má Slavomír.

V prosinci se zahraničnímu obchodu dařilo, znovu rostly hlavně exporty aut

Investice 05.02.2018 | 11:28 0 Komentářů

Konec loňského roku stejně jako konec roku 2016 přinesl deficit bilance zahraničního obchodu. V prosinci 2017 schodek obchodu dosáhl 2,2 miliardy korun. Vlivem svátků a dovolených totiž klesá výroba a tím i exportní aktivita. Za celý loňský rok dosáhl zahraniční obchod nižšího přebytku než v loňském roce, když kladná bilance dosáhla necelých 155 miliard korun, zatímco v rekordním roce 2016 to bylo necelých 164 miliard korun. I tak se ale jedná o velmi dobrý výsledek. Exportérům se dařilo, ale bilanci snižovaly vysoké dovozy z titulu silné spotřeby i investic.

V prosinci zahraničnímu obchodu pomáhaly hlavě vývozy aut. To potvrzují i statistiky sdružení výrobců automobilů. Přidávají se i vývozy strojů a zařízení, které jsou podporovány větší chutí investovat nejenom doma, ale i v zahraničí. Na dovozní straně se projevuje růst cen komodit. Celkově ale v prosinci loňského roku zahraniční obchod vykázal o 6,2 miliard korun nižší deficit než v roce 2016.

Předstihové indikátory ukazují, že domácí průmysl má i nyní dostatek zakázek ze zahraničí. Letos očekáváme, že budou pokračovat trendy z loňského roku. Zahraniční poptávka bude podporovat vývozy, nicméně výrazný růst očekáváme i na straně dovozů. Celkový výsledek zahraničního obchodu by tak měl zůstat přibližně na stejné úrovni jako v loňském roce.

VIKTOR ZEISEL, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.