Úterý 26. ledna. Svátek má Zora.

Prolomení hladiny 26 CZK/EUR bylo potvrzeno, stejně jako dobrý výkon ekonomiky

Investice 06.10.2017 | 19:05 0 Komentářů

Kurz koruny se koncem minulého týdne dostal pod hladinu 26 CZK/EUR. Tento týden se pak čekalo na potvrzení jejího definitivního prolomení či neudržitelnost. V pondělí koruna s touto hranicí ještě koketovala, ale od úterý začala dále sílit. Nejsilnějších hodnot pod úrovní 25,80 CZK/EUR bylo dosaženo ve čtvrtek. Dnes se její kurz vůči euru pohyboval nad 25,80 CZK/EUR, když k závěru obchodování vystoupal ke 25,90 CZK/EUR.

Posilující trend kurzu koruny byl tento týden živen pozitivními zprávami z české ekonomiky. Průmyslový indikátor PMI v pondělí překonal optimistické očekávání trhu skoro o bod, aby v úterý statistický úřad potvrdil v poslední revizi růst HDP v Q2 na úrovni 2,5 % q/q a 4,7 % y/y. Sektorové účty také ukázaly, že ziskovost firem klesá. Zaměstnanců mzdy při nedostatečné nabídce práce naopak rostou. Investice táhl soukromý sektor.

Srpnové údaje publikované závěrem týden potvrdily dobrou kondici ekonomiky i ve třetím čtvrtletí. Maloobchodním tržbám se dařilo, když zrychlily svou dynamiku růstu oproti červenci. Souvisí to s dobrou situací spotřebitelů, kteří se jí nebojí promítat do útrat. Bilance zahraničního obchodu se v srpnu proti červenci vyhoupla do kladných hodnot, když v průmyslu už skončila větší část celozávodních dovolených.

Státy v regionu měly prázdný ekonomický kalendář a ani zasedání polské centrální banky či zveřejnění zápisu z minulého zasedání maďarské centrální banky nepřineslo pro obchodování s jejich měnami impuls. Není divu, když polská centrální banka potvrdila svou už měsíce nastavenou politiku neměnných úrokových sazeb a vyhýbání se dalším nástrojům. Ani zdůvodnění kroků pro další uvolnění měnových podmínek zpřísněním přístupu komerčních a obchodních bank k nástrojům ukládání přebytečné likvidity do centrální banky nebylo překvapivé. V důsledku tedy polský zlotý stagnoval v celotýdenní perspektivě kolem hladiny 4,308 PLN/EUR. Maďarský forint pak ztratil asi 0,2 % především pohybem v samém závěru týdne. V průběhu týdne se jeho hodnota vůči euru pohybovala na průměrných 312 HUF/EUR.

DAVID KOCOUREK, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.