Neděle 25. července. Svátek má Jakub.

Prodeje automobilů v březnu výrazně propadly

Investice 07.05.2018 | 09:54 0 Komentářů

Březnové maloobchodní tržby bez prodejů aut stouply ve srovnání s předchozím měsícem o 0,1 %. Rostly pouze tržby za potraviny, naopak tržby za pohonné hmoty i nepotravinářské zboží poklesly. V meziročním srovnání český maloobchod po očištění o kalendářní vlivy přidal 4,4 %.

Nejvíce rostly prodeje nepotravinářského zboží, dále pak potravin i pohonných hmot. Maloobchodní tržby včetně prodejů aut poklesly v meziročním srovnání o 1,8 %, po únorovém růstu o 2,3 %. Prodeje automobilů totiž v březnu po očištění o kalendářní vlivy poklesly o 5,7 %. Neočištěné tržby za auta se propadly o 11,6 %. Za výrazným propadem však do značné míry stála i vysoká statistická základna z loňského roku, kdy březnové prodeje aut dosáhly rekordních úrovní. Automobilový průmysl doplácí v současné době i na to, že u velkých vozů naráží na produkční bariery, zatímco po malých klesá poptávka.

Z ochoty domácností utrácet bude český maloobchod těžit i v následujících měsících. Za celý letošní rok by podle naší prognózy měly jeho tržby meziročně vzrůst o 7,3 %, po loňských 5,4 %. Spotřebitelům hraje do karet rekordně nízká nezaměstnanost i pomalý růst spotřebitelských cen.

Počet volných pracovních míst je již dokonce vyšší než počet dosažitelných uchazečů o práce. Míra nezaměstnanosti bude v letošním roce navíc ještě dále mírně klesat. Spotřebitelé se tedy o svoji práci bát nemusí. Ta je navíc stále lépe placena. Mzdy podle našeho odhadu letos vzrostou o 7,8 %. Pro náš výhled tak vidíme rizika na straně ještě vyššího růstu maloobchodních tržeb.

JANA STECKEROVÁ
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.