Sobota 06. března. Svátek má Miroslav.

Prodej zlatých a stříbrných mincí rekordně roste

Prodej investičních mincí v Česku v posledních měsících rekordně roste. Poptávka po stříbrných mincích vzrostla dokonce trojnásobně. Důvodem je mimo jiné navýšení hodnoty drahých kovů v důsledku koronavirové krize. Firmy proto razí nové mincovní série.

Prodej zlatých mincí u největšího tuzemského obchodníka Golden Gate CZ vzrostl v 1. pololetí meziročně o 36 procent na 32,609 kilogramu. V peněžním vyjádření to díky nárůstu ceny zlata znamená zvýšení o 55 procent na 52,9 milionu korun.

Téměř na trojnásobek se pak zvýšil prodej stříbrných mincí. Celkem lidé nakoupili 748 kilogramů, což je o 176 procent více než ve stejném období loni. V korunách to znamená nárůst o 132 procent na 34 milionů Kč.

Výrazné zvýšení poptávky po mincích kopíruje nárůst zájmu o drahé kovy. Na začátku 2. pololetí zlato zaznamenalo prudký nárůst na rekordní hodnoty, když prolomilo hranici 2000 USD. Důvodem je nervozita na kapitálových trzích způsobená koronavirem, nebo například obchodní válkou mezi USA a Čínou.

Mince se podle předsedy představenstva Golden Gate CZ Libora Brůny prodávají v různých gramážích od čtvrtiny troyské unce až po 10 kg. Nejběžnější velikostí je 1 unce.

Poptávka po drahých kovech je čtyřnásobná

„Češi v mincích už nejen vhodný dárek, ale taky zajímavou investiční příležitost. Velmi oblíbené jsou různé série mincí. Ceny mincí například Lunární série se pohybují blízko investičních slitků. Vzhledem k vysoké poptávce a omezenému počtu vyražených kusů ale jejich cena v čase rychle roste a brzy výrazně převyšuje cenu kovu,“ říká Libor Brůna.

Poptávka po drahých kovech je letos od začátku koronavirové krize proti loňsku podle Brůny zhruba čtyřnásobná. Současné denní tržby vzrostly o 400 procent a přibližují se běžným týdenním prodejům.

V 1. pololetí lidé u Golden Gate nakoupili 950 kilogramů zlata, 24 tun stříbra a 12 kilogramů platiny v celkové hodnotě 1,8 miliardy korun.

Zájem roste, přichází nové ražby

Vzhledem k rostoucímu zájmu připravila Golden Gate svou třetí korporátní ražbu mincí. Po úspěchu Sedmi divů světa a Lovely baby navazuje českým tématem významných hor. V plánu je ražba devíti motivů mincí, které budou vycházet dvakrát ročně. V každém regionu byla vybrána významná hora a k ní typické, symbolické nebo ohrožené zvíře.

Například Sněžku bude doprovázet motiv orla skalního. Z každé prodané mince poskytne Golden Gate CZ 50 Kč na podporu projektu „Návrat orla skalního do České republiky“.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.