CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

19. 11. 2020

0 komentářů

Subjekty:

Připravovaná důchodová reforma kopíruje závěry OECD

 

OECD potvrdila správný směr Ministerstvem práce a sociálních věcí připravované důchodové reformy. To potvrzuje oficiální zpráva OECD, kterou OECD vypracovala pro Ministerstvo práce a sociálních věcí a Ministerstvo financí v několika posledních měsících. S principy reformy v minulosti souhlasila také Komise pro spravedlivé důchody. Materiál z dílny Ministerstva práce a sociálních věcí má tak zelenou jak od národní, tak od mezinárodní vysoce odborné instituce.

Loading



 

„OECD potvrdila naši několikaměsíční práci na důchodové reformě. Principy a parametry od začátku diskutujeme v rámci Komise s odborníky na důchodový systém i s politiky. Hned na počátku příprav studie jsme s nimi seznámili i odborníky OECD. Od začátku jsem říkala, že na důchodové reformě musí být shoda napříč politickým i odborným spektrem. A jsem ráda, že na odborné úrovni se s našimi plány ztotožňuje také OECD. Je to jasný signál, že jdeme správným směrem,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

MPSV a Ministerstvo financí požádaly OECD o zpracování podrobné analýzy důchodového systému v Česku, která také doporučí další postup v oblasti důchodů, vycházející z mezinárodních zkušeností. Zástupci OECD pracovali na zprávě od ledna letošního roku.

OECD potvrdilo základní myšlenku MPSV, že zásadní součástí důchodové reformy je vedle zajištění dostatečných příjmů důchodového systému i otázka jeho srozumitelnosti, otázka výše důchodů, nebo nároku na ně. Postoj OECD tak potvrzuje základní cíle reformy MPSV, tedy zavést spravedlivý, srozumitelný a udržitelný důchodový systém, který bude pravidelně informovat každého občana o tom, co může v důchodu čekat.

 

REKLAMA

Hlavní doporučení OECD

  1. Zjednodušit výpočet důchodů:

Výpočet důchodu je dle OECD složitý. Lidé proto nemají přehled o tom, jak vysoký důchod budou mít, a správa systému je příliš komplikovaná.

Řešení: Na složitost důchodového systému dlouhodobě upozorňuje také MPSV. Důchodová reforma zjednoduší výpočet důchodů stejným způsobem, jak to navrhuje OECD. Každá vydělaná koruna se při výpočtu důchodu promítne stejně a výrazně se zvýší základní důchod. Díky tomuto zjednodušení budou lidé dostávat pravidelné informace o svém individuálním důchodovém účtu tak, aby věděli, jak vysoký důchod je čeká.

  1. Změnit podmínky nároku na starobní důchod:

Zde OECD doporučuje snížit hranici povinné doby pojištění. V současnosti je nastavena
na 35 let. Tím se omezí počet seniorů, kteří nebudou mít v budoucnu nárok na důchod, například kvůli probíhající digitalizaci a souvisejícím změnám na trhu práce.   

REKLAMA

Řešení: Součástí důchodové reformy bude i úprava povinné doby pojištění tak, aby zajistila nárok na starobní důchod i seniorům, na které dopadla například zmíněná digitalizace.

  1. Zvýšit finanční udržitelnost:

OECD navrhuje zvyšování věku odchodu do důchodu po roce 2030.

Řešení: MPSV zvyšování věku odchodu do důchodu nepřipustí. Na návrh právě ministryně Maláčové Vláda ČR v minulém roce navyšování odmítla. Věk odchodu do důchodu reforma ponechává zastropovaný na 65 letech. OECD s tímto dosavadním nastavením souhlasí. Poukazuje pouze na to, že se po roce 2030, pokud se výrazně nezmění příjmová stránka důchodového systému, bude muset věk pro odchod do důchodu zvyšovat. MPSV v tuto chvíli navrhuje příjmy řešit skrze daňový systém, jeho přenastavení by mohlo problém vyřešit a věk odchodu do důchodu by se měnit nemusel.

  1. Změna zdrojů financování důchodů:

OECD navrhuje financovat část důchodů prostřednictvím daní.

REKLAMA

Řešení: Na nutnost daňové reformy poukazuje dlouhodobě i MPSV. Státní rozpočet by se měl podílet na financování důchodového systému stejně jako tomu je například u systému zdravotního pojištění. Reforma daňového systému by podle resortu zajistila dostatečné příjmy důchodového systému a zmenšila tlak na zvyšování důchodového věku. Zde je ale nutné, aby se touto otázkou zabývalo Ministerstvo financí, pod jehož gesci daně spadají.

  1. Soukromé penzijní připojištění:

Soukromé penzijní spoření podle OECD neplní svůj účel a hraje pouze omezenou roli.

Řešení: Reforma zvýší informovanost občanů o jejich budoucích důchodech, a tím zpřehlední jejich rozhodování, kolik by si měli na důchod spořit. Další nutné změny v oblasti soukromého spoření jsou v gesci Ministerstva financí.

Se zprávou OECD seznámíme Komisi pro spravedlivé důchody na nadcházejícím zasedání 27. listopadu 2020. Důchodová reforma připravená MPSV se tak shoduje se závěry OECD v cíli zjednodušení výpočtu důchodu a zavedení individuálních důchodových kont, změkčení podmínek nároku na důchod a změn zdrojů financování důchodů. Reforma navíc posílí ocenění péče a výchovy dětí při výpočtu důchodu nebo umožní dřívější odchod do důchodu lidem v náročných profesích.

MPSV čekalo s představením důchodové reformy právě na vyjádření OECD. Materiál představí resort v řádu několika týdnů po jednání Komise, nejpozději však do konce roku.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Maximální roční příjmy pro výpočet důchodu

Od roku 2008 se sociální pojištění platí pouze do dosažení maximálního vyměřovacího základu, z částky nad strop se již sociální pojištění neplatí a tyto příjmy tedy nevstupují do výpočtu starobního důchodu. Nadstandardní příjmy před rokem 2008 tedy ovlivňují výši důchodu více než od roku 2008. Podívejte se na […]

Text: Petr Gola

Foto: Shutterstock

12. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *