Úterý 15. června. Svátek má Vít.

Překvapivě prudké vylepšení nálady v Německu

Makro 25.05.2016 | 15:17 0 Komentářů

Klíčová podnikatelská nálada německého institutu Ifo překvapivě prudce vyskočila v květnu na nejvyšší úroveň v tomto roce (107,7 bodu). Zdá se, že největší evropská ekonomika přes silný růst v prvním kvartále nehodlá ani v druhém zatím šlapat na brzdu.

Velice pozitivní obrázek také nabízí i struktura německého optimismu. Vylepšila se především očekávání, která vyskočila velice prudce vzhůru k nejsilnějším hodnotám od počátku roku 2014. Situace se zlepšila napříč odvětvími a letošních rekordů v optimismu dosahuje jak zpracovatelský průmysl, tak i stavebnictví, maloobchod a velkoobchod. Současné úrovně indexu ukazují, že by Německo mohlo v druhém kvartále svojí dynamiku ještě zrychlit na 1,7% y/y (z 1,5% v prvním kvartále, viz graf).

ifo

To je dobrá zpráva i pro zbytek eurozóny. První odhad podnikatelské nálady PMI za květen ukazoval spíše na zpomalení euro-klubu. Data ale ve světle silného Ifa mohou být možná ještě revidována směrem vzhůru, protože především z řady menších zemí nemusely být statistiky kompletní.

Silný index Ifo je dobrou zpárvou i pro Česko a celou střední Evropu. Index je základním stavebním kamenem našich předstihových indikátorů pro Česko, Polsko a Maďarsko a dobře předbíhá středoevropský průmysl.

Na dobrá německá čísla pravděpodobně nebude nijak výrazně reagovat eurodolar, který je  v tuto chvíli více ve vleku sázek na další politiku amerického Fedu. Na druhou stranu Ifo může teoreticky lehce  uškodit německým bundům

Jan Bureš
Hlavní ekonom Poštovní spořitelny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.