Neděle 24. ledna. Svátek má Milena.

Před zasedáním ČNB může koruna posílit

Banky 19.12.2017 | 16:11 0 Komentářů

Aktivita na trhu s českou korunou byla dnes opět mizivá. Při minimálních objemech se kurz koruny vůči euru krátce podíval nad úroveň 25,70 CZK/EUR, vzápětí však zkorigoval zpět a v celodenním hodnocení skončil prakticky beze změny. Čtvrteční zasedání České národní banky se však blíží a tak nelze vyloučit, že koruna bude dnes a zítra testovat silnější úrovně.

Někteří investoři mohou sázet na to, že centrální banka sazby nakonec přece jenom zvýší, popřípadě že tisková konference po zasedání bude výrazně jestřábí. Dvě třetiny analytiků dotázaných agenturou Bloomberg však očekávají, že sazby zůstanou nakonec beze změny. Naopak jedna třetina se domnívá, že klíčová sazba bude o 25 bb zvýšena. My se kloníme k první variantě, ačkoli hlasování může být těsné.

Maďarská centrální banka ponechala dnes na svém zasedání úrokové sazby beze změny. Odhad růstu HDP pro příští rok zvýšila z původních 3,7 % na 3,9 %. V roce 2019 počítá s růstem o 3,2 %. I nadále plánuje udržovat měnovou politiku uvolněnou, k čemuž bude využívat nestandardních nástrojů. K těm bude patřit program nákupu hypotečních zástavních listů se splatností delší než tři roky a nabídka swapů s pěti a desetiletou splatností. Bude se tak snažit stlačit výnosy na delším konci výnosové křivky směrem dolů.

JANA STECKEROVÁ, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.