Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

Přebytek zahraničního obchodu zůstal v listopadu lehce za odhady

Obchod se zahraničím se v loňském listopadu podle Českého statistického úřadu opět meziročně zlepšil. Bilance skončila v přebytku 13,1 mld. Kč (národní pojetí), což je meziročně o 1,8 mld. Kč více. Rostl vývoz i dovoz.

Předloňské oslabení koruny v listopadu poprvé přestává ovlivňovat výsledky zahraniční obchodu, když mizí efekt srovnávací základny. Tempa růstu dovozu a vývozu se tak přirozeně propadla na nižší hodnoty a zaostala za dvojcifernými změnami, které jsme viděli v průběhu loňského roku. V přeshraničním pojetí zahraničního obchodu se vývoz oproti předchozímu roku zvýšil o 5,4 % a dovoz o 5,1 % a obchodní bilance skončila s přebytkem 38,7 mld. Kč. To je sice o více než 2,5 mld. Kč lepší výsledek než v roce 2013, přesto zůstal za odhady i za říjnovým meziročním zlepšením (necelých 10 mld. Kč).

Struktura vývozu a dovozu zůstává a obchod spoléhá především na silniční vozidla, telekomunikační zařízení, výpočetní techniku a elektrické spotřebiče.

V dalších měsících se dá očekávat další pozvolný pokles dynamiky vývozu a dovozu, jak naznačuje nižší příliv nových zakázek a nejistota kolem poptávky na klíčových trzích.

Ing. Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.