Úterý 26. ledna. Svátek má Zora.

Pražská mincovna zahajuje spolupráci s Českou televizí sběratelskými medailemi Pat a Mat

Investice 20.07.2017 | 14:28 0 Komentářů

První sběratelské medaile Pražské mincovny z edice Pohádkové poklady České televize přinášejí motivy známých postaviček Pata a Mata. Poprvé v historii je na sběratelské medaile mincovního typu vyraženo logo České televize. Jedná se o limitované edice, na které Česká televize poskytla Pražské mincovně licenci. Motiv medailí vychází z grafického návrhu autorů známého stejnojmenného českého animovaného seriálu výtvarníků Lubomíra Beneše a Vladimíra Jiránka, autorem grafického návrhu byla známá medailérka Mária Poldaufová, rytcem Tomáš Lamač.

„Každá jednotlivá ražba unce s Patem a Matem má přímo na hraně vyražené pořadové číslo, dvě identické medaile neexistují, každá je tedy originálem,“ říká předseda představenstva a zakladatel Pražské mincovny Pavel Trtík a dodává: „Pro motivy Pata a Mata jsme se rozhodli na základě velkého úspěchu naší dřívější edice medailí s motivy Krtečka, které u nás pro svá vnoučata kupují především jejich prarodiče.“

Medailí v provedení ryzí stříbro je vydáno 500 kusů v ceně 1650 Kč, medailí dukát z ryzího zlata za cenu 6950 Kč bylo vyraženo 100 ks a jedno uncových zlatých medailí ze zlata ryzosti 999/1000 v ceně 55600 Kč bylo vyraženo také jen 100 ks. Nízký počet vydaných kusů omezuje dostupnost, ale zároveň zvyšuje jejich hodnotu. Fanoušci Pata a Mata si mohou pořídit i cenově dostupnější provedení z ryzí mědi za 299 Kč a slitiny nordic gold, používané rovněž k ražbě euromincí, za 50 Kč.

Postavičky Pata a Mata zahajují sběratelský cyklus, věnovaný tradičním českým pohádkovým hrdinům. Pražská mincovna v letošním roce v této edici dále vydá medaile s motivy úspěšného večerníčku a knihy Chaloupka na vršku výtvarnice Šárky Váchové a známé Včelí medvídky výtvarníka Ivo Houfa.

Tisková zpráva: Pražská mincovna

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.