Čtvrtek 05. srpna. Svátek má Kristián.

Pravděpodobnost, že ČNB zvýší sazby v létě, roste

Investice 13.06.2018 | 15:57 0 Komentářů

Běžný účet platební bilance skončil v dubnu překvapivě vysokým přebytkem téměř 30 mld. CZK, a polepšil si tak ve srovnání s březnem o 35 mld. CZK. Tento rozdíl byl způsoben především výrazně menším dubnovým odlivem dividend. Meziročně přebytek běžného účtu vzrostl o 20 mld. CZK, přičemž se bilance zboží a služeb zlepšila o 3 mld. CZK.

Kurz koruny během dne oslaboval ke 25,73 CZK/EUR. Po poledni na chvilku otočil, přičemž mu pomohlo prohlášení člena bankovní rady T. Niedetzkého. Podle něho by ke zvyšování úrokových sazeb mělo dojít dříve, než je uvedeno v prognóze ČNB, která počítá s hikem na konci roku. Niedetský však nevidí žádný rozdíl v tom, jestli se sazby ČNB budou zvedat v červnu nebo v srpnu. Data z trhu práce a nemovitostí ukazují na přehřívání ekonomiky a česká měna neposiluje tak rychle, jak ČNB při vytváření prognózy počítala. Také poslední inflace z května se vrátila nad cíl centrální banky, kde by se měla udržet i přes prázdniny. Kurz koruny teď bude hrát klíčovou roli v tom, jak rychle se měnová politika ČNB bude utahovat pomocí sazeb. Náš základní scénář sice počítá se zvyšováním sazeb v listopadu, přesto vidíme rostoucí pravděpodobnost, že k růstu sazeb dojde už letos v létě.

Trhy však nedočkavě vyčkávají konec zasedání americké centrální banky. Nikdo sice nepochybuje o tom, že Fed dnes zvýší úrokové sazby o 25bb na 1,75 % -2 %, důležitá ale bude nová prognóza a medián úrokových sazeb.

Regionální kalendář bude zítra nezajímavý, trhy se budou sledovat zasedání ECB. Rada guvernérů ponechá sazby na minimu, nezmění se ani opatrný tón ohledně dalších kroků. Je možné, že budou vyslány signály ohledně konce programu kvantitativního uvolňování ke konci roku.

V regionu nás tedy zítra čeká pouze finální čtení polské spotřebitelské inflace v květnu, které nechá první odhad beze změny. Za vyšší inflací stojí především růst cen pohonných hmot a slabší zlotý. Přesto, že se polská inflace nachází na svém čtyřměsíčním maximu, na uvolněnou měnovou politiku NBP mít vliv nebude.

MONIKA JUNICKE, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.