Pondělí 25. října. Svátek má Beáta.

Práce si žádá vyšší odměny, zisky trpí

Makro 11.01.2019 | 10:08 0 Komentářů

Český statistický úřad potvrdil, že domácí ekonomika ve třetím čtvrtletí přidala mezičtvrtletně 0,6 %. V meziročním srovnání to představuje zvýšení o 2,4 %. Ve struktuře došlo pouze ke kosmetickým změnám.

Ve srovnání s druhým čtvrtletím se zvýšila zejména domácí poptávka. Soukromá spotřeba ve třetím čtvrtletí znovu zrychlila a investice si zachovávají svou velmi příznivou dynamiku. Silná byla i spotřeba vlády. Brzdou byl jednoznačně zahraniční obchod, jehož přebytek snížily silné dovozy. V porovnání s Polskem, Maďarskem a Slovenskem byl český hospodářský růst skromnější. Nicméně podíváme-li se na nepříznivou situaci, která vládla ve třetím čtvrtletí v Německu, hodnotíme výkon domácí ekonomiky jako relativně slušný.

Dnes statistici k těmto datům zveřejnili ještě sektorové účty. Ty ukazují, že při rozdělování příjmů nefinančních podniků se stále výrazně zvyšuje objem peněz, které jdou na mzdy a platy. To je na úkor zaměstnavatelů, kterým se krátí zisky. Peněžní příjmy domácností se zvedly reálně mezičtvrtletně o 1,4 %, zatímco hrubé provozní ziskové marže se ztenčily o 2,9 pb na 46,8 %.

Domácí ekonomika podobně jako ta evropská v posledním čtvrtletí podle nás mírně zrychlila. Rizikem zůstává výrazné zpomalení v Německu, které se podle všeho v české ekonomice tolik neprojevuje.  Zahraniční poptávka by tak měla zůstat silná. Domácí poptávka by si pak měla zachovat svou velmi dobrou dynamiku. Za celý loňský rok očekáváme růst HDP o 2,8 %. V letošním roce by domácí ekonomika měla mírně zpomalit na 2,7 %. Růst by však měl být o něco vyrovnanější. Soukromou spotřebu doplní i kladný příspěvek zahraničního obchodu.

VIKTOR ZEISEL, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.