CZK/€ 24.380 +0,14%

CZK/$ 23.706 +0,67%

CZK/£ 28.780 -0,02%

CZK/CHF 25.162 +0,38%

24. 10. 2017

1 komentář

Práce na dohodu o pracovní činnosti v roce 2018

 

Daňové přiznání za rok 2017 musejí mimo jiné podat i zaměstnanci, kteří si v některém měsíci ke svému hlavnímu zaměstnání přivydělávali na dohodu o pracovní činnosti, a to bez ohledu na výši měsíční odměny. V roce 2018 budou podmínky příznivější.



 

Jestliže je zaměstnanci v některém měsíci během roku odvedena zálohová daň z příjmů od dvou a více zaměstnavatelů současně, potom má povinnost podat za daný rok daňové přiznání. Z měsíční odměny z dohody o pracovní činnosti (DPČ) se přitom v letošním roce odvádí vždy právě zálohová daň z příjmu. V příštím roce se však bude z měsíční odměny z DPČ do částky 2 500 Kč odvádět daň srážková, bude tedy platit stejný režim jako u dohody o provedení práce s měsíční odměnou 10 000 Kč a méně. „Pro nízké měsíční přivýdělky na dohodu o pracovní činnosti tedy nevznikne povinnost podat daňové přiznání a sníží se i povinná administrativa pro zaměstnavatele,“ vysvětluje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Kdy se nebude platit povinné pojistné?

Z měsíční odměny plynoucí z dohody o pracovní činnosti se neplatí sociální a zdravotní pojištění, nepřesáhne-li měsíční odměna 2 500 Kč. Tento limit se pro rok 2018 nemění. V případě, že je měsíční částka odměny vyšší než limit, však z hrubé odměny odvádí zálohy na sociální a zdravotní pojištění zaměstnavatel i zaměstnanec. Pro rok 2018 se z důvodu zvýšení minimální mzdy zvyšuje i minimální měsíční částka zdravotního pojištění, kterou musí zdravotní pojišťovna obdržet za každého zaměstnance, a to z částky 1 485 Kč na 1 647 Kč. „Zaměstnanci, kteří nejsou pro účely placení zdravotního pojištění státními pojištěnci (například penzisté či studenti) a pracují pouze na dohodu o pracovní činnosti s měsíční částkou nižší než 12 200 Kč, tak zaplatí na zdravotním pojištění v roce 2018 více než v roce 2017,“ doplňuje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Práce na více DPČ současně

REKLAMA

V jednotlivých měsících je možné pracovat na dohodu o pracovní činnosti současně pro více zaměstnavatelů. I při práci na DPČ je přitom možné při výpočtu čisté měsíční odměny uplatňovat daňové slevy, kupříkladu daňovou slevu na poplatníka ve výši 2 070 Kč měsíčně, na níž mají nárok všichni daňoví poplatníci, tedy třeba i penzisté. Zaměstnanci ovšem mohou daňové slevy uplatnit v daném měsíci pouze u jednoho zaměstnavatele, přičemž podmínkou je podepsání prohlášení k dani. Zaměstnanci přivydělávající si během roku 2017 pro jiného zaměstnavatele na DPČ si musejí k vyplnění daňového přiznání za rok 2017 vyžádat od všech zaměstnavatelů potvrzení o zdanitelných příjmech, která jsou nedílnou přílohou daňového přiznání. Při příjmech pouze ze závislé činnosti dle § 6 zákona o dani z příjmu je možné od minulého roku využít zjednodušenou verzi daňového formuláře.

Výše odměny není limitována

Dohoda o pracovní činnosti musí být uzavřena písemně a musí v ní být uvedena sjednaná práce, sjednaný rozsah pracovní doby a doba, na kterou se dohoda o pracovní činnosti uzavírá. Měsíční odměna není limitována, na základě dohody o pracovní činnosti je tudíž možné mít i nadprůměrné příjmy. Na základě dohody o pracovní činnosti není možné vykonávat práci v rozsahu překračujícím v průměru polovinu stanovené týdenní doby. „Je-li z měsíční odměny z dohody o pracovní činnosti odváděno sociální pojištění, pak se toto období započítává do doby rozhodné pro nárok na starobní důchod a vzniká i nárok na případné nemocenské dávky,“ dodává Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Odstupné nenáleží

REKLAMA

Jistoty plynoucí z práce na dohodu o pracovní činnosti jsou pro zaměstnance nižší než při práci na standardní pracovní poměr. V praxi by měla práce na DPČ sloužit pro přivýdělek a nízký rozsah práce. Z dohody o pracovní činnosti neplyne mimo jiné nárok na odstupné a práci lze snadněji ukončit, neboť pracovní poměr sjednaný dohodou o pracovní činnosti je možné zrušit výpovědí danou z jakéhokoli důvodu nebo bez udání důvodu s patnáctidenní lhůtou.

Tisková zpráva: Mazars

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Daňové přiznání s bankovní identitou

S bankovní identitou můžete odevzdat daňové přiznání i v dubnu

Bankovní identita je verze elektronického podpisu pro běžné uživatele bankovních účtů. Souvisí s digitalizací agendy státní správy a díky bankovní identitě máte například přístup k portálu občana nebo ke svému daňovému účtu. Stačí k tomu jen mít internetové bankovnictví. A díky bankovní identitě můžete také odevzdat daňové […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

13. 04. 2022

Daň kryptoměny

Jak se daní zisky z kryptoměn

Zisky z investic můžeme rozdělit do tří skupin. První skupina investic je zdaňována při výplatě srážkovou daní a tyto investice není nutné uvádět do daňového přiznání a platit z nich daň z příjmu. Druhá skupina je od daně z příjmu osvobozena a daň není třeba platit. Třetí […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

18. 03. 2022

daňové přiznání v důchodu

6 případů, kdy musíte odevzdat daňové přiznání, i když jste už v důchodu

Starobní důchodci pobírající státní penzi nemusí odevzdávat daňové přiznání ani podepisovat roční zúčtování daně. Starobní důchod nedaníte, neplatíte se z něj daň z příjmu a dostáváte ho v čisté částce za měsíc. Pokud si ale osoba pobírající důchod přivydělává nějakou formou, má pravděpodobně povinnost podat daňové přiznání […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 02. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
  • Klára

    16 března, 2018

    Dobrý den,
    počítá se práce na dpč do výpočtu mateřské dovolené?
    Děkuji za odpověď.

    Odpovědět