Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

Povinné ručení? Limit aspoň 50 milionů, radí specialistka

Povinné ručení stále zdražuje. Jen za letošek se jeho cena zvedla oproti loňsku o deset procent a podle ekonomů poroste dál.  Výše pojistného je proto pro řidiče při výběru stále častěji hlavním kritériem. Odborníci však důrazněji varují, že se to v případě vážné nehody může vymstít. Tvrdí to i specialistka finančně poradenské společnosti DataLife Martina Kafková.

Cenový rozdíl u limitů není velký

Ceny pojistného se loni dostaly na historické minimum. Podle České asociace pojišťoven na necelých 2 700 Kč. „I to je důvod, proč stále rostou. Ovšem vybírat si jen podle ceny je chyba. Řidiči by měli zohlednit především výši limitu plnění. Lidský život byl oceněn a deset milionů korun. V některých případech proto zákonný minimální limit 35 milionů na újmy na zdraví a na újmy na majetku nemusí stačit,“ upozornila specialistka finančně poradenské společnosti DataLife Martina Kafková. Zdůraznila přitom, že cenový rozdíl mezi vyšším a nižším limitem není nijak výrazný. „Pro průměrného řidiče doporučuji proto limit alespoň 50 milionů korun,“ poradila Kafková.

Doživotní následky

Dostatečně vysoký limit je důležitý i kvůli novému občanskému zákoníku, který platí od ledna. Podle něj totiž poškození a jejich blízcí dostanou výrazně více peněz než dříve. „Při velmi vážné nehodě může řidič způsobit jinému člověku zranění s doživotními následky. Pokud se jedná o mladého člověka, pojišťovny mu hradí peníze několik desetiletí. A to, co je nad limit, pak musí řidič doplatit ze své kapsy,“ uvedla specialistka finančně poradenské společnosti DataLife Martina Kafková. Pojišťovny totiž hradí vážně zraněným nejen náklady na léčbu, ale například i kompenzaci za ztížení společenského uplatnění, ztrátu na výdělku nebo výpomoc s náklady na péči.

Maximum bez omezení

Zákon stanovuje minimální limit plnění 35 milionů korun pro škody na zdraví a stejnou výši pro škody na majetku. „Mnohé pojišťovny nabízejí mnohem vyšší limity, například 150 milionů korun. Zákon výši limitu nijak neomezuje,“ informovala specialistka finančně poradenské společnosti DataLife Martina Kafková. Upozornila také na benefity, které pojišťovny nabízejí při sjednání vyššího limitu. Jedná se například o balíčky asistenčních služeb, různé slevy nebo bonusy v podobě připojištění.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.