Neděle 19. září. Svátek má Zita.

Potraviny překvapily slabším růstem, jádrová inflace se znovu rozjíždí

Investice 09.11.2018 | 09:29 0 Komentářů

Cenová hladina v Česku v říjnu vzrostla meziměsíčně o 0,4 %. Meziroční inflace tak zpomalila ze zářijových hodnot 2,3 % na 2,2 % . Za zvyšováním cen v září stály jak ceny některých potravin, které zdražovaly kvůli sezónnosti, tak i kvůli vyšším jádrovým cenám. Jádrové ceny vzrostly meziměsíčně podle našeho výpočtu o 0,5 % a jejich meziroční růst tak zrychlil na 2,4 %. Přispěly i rostoucí ceny pohonných hmot, které následovaly vývoj cen ropy na světových trzích. Ty vyskočily zejména na přelomu září a října.

Růst spotřebitelských cen v říjnu zaostává za čerstvou prognózou z dílny ČNB. Ta odhadovala cenový růst na 2,4 %.  Předpokládáme, že rozdíl mezi realitou a prognózou ČNB se ještě rozšíří po zveřejnění listopadové inflace.I to je jeden z argumentů, proč se domníváme, že si ČNB dá v prosinci pauzu se zvyšováním úrokových sazeb. Rizikem zůstává, že bankovní radu přesvědčí rychlé zvyšování jádrových cen. Dlouhodobé tlaky na zvyšování cen neustupují.

Inflace by měla výrazně zrychlit na přelomu roku, kdy se na ní projeví zdražování cen energií a efekt nízké statistické základny z loňska. Inflace by se tak v prvních měsících příštího roku mohla dostat na dosah 3 %. To bude pro ČNB signál, aby dál pokračovala v utahováním měnové politiky. Domníváme se, že bankovní rada příští rok třikrát rozhodne o navyšování úrokových sazeb.

V průměru by cenový růst měl příští rok dosáhnout podle našeho odhadu 2,4 %.

VIKTOR ZEISEL
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.