Čtvrtek 28. ledna. Svátek má Otýlie.

Posilující euro poslalo evropské akcie na úvod roku dolů

Investice 02.01.2018 | 17:29 0 Komentářů

Úvodní seance nového roku se na evropském akciovém trhu zbarvila do červena, přestože asijské akcie vstoupily do roku 2018 velmi solidním růstem. Největší a prakticky jedinou brzdou bylo dnes posilující euro, které se promítlo především na akciích evropských exportérů. Index Stoxx 600 tak přichází o 0,3 %, když se v mínusu nalézají všechny sektory. Pouze telekomunikace kolísají na hraně ziskovosti a ztrátovosti. Nejhůře se daří realitním developerům (-0,8 %) a maloobchodním prodejcům (-0,7 %), kterým nepomohly rostoucí výnosy.

Americký akciový trh naopak přilákal kupce. Index S&P 500 roste o velmi solidních 0,7 %, když přes jedno procento posilují akcie prodejců zbytného zboží, farmaceutických společností a informačních technologií. Slabší dolar vůči všem hlavním měnám zemí G10 podporuje akcie amerických exportérů. Vůči euru se pohybuje na téměř tříletém minimu.

Pražská burza jasný směr neukázala, když index PX uzavřel s červenou nulou. Ztráty Erste ve výši 0,8 % byly schopné vymazat zisky mnoha společností. Nejziskovějším titulem se dnes stal výrobce tabáku Philip Morris ČR, jehož akcionáři si přišli na 1,8 %. Přes jedno procento se přehouply ještě akcie Komerční banky nebo likérky Stock Spirits. Naopak nejhorším titulem se stala textilka Pegas (-1,4 %). Zobchodovaný objem nijak nenadchl, když se akcie v hlavní části zobchodovaly pouze za 0,3 mld. CZK.

MIROSLAV FRAYER, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.