Pátek 24. září. Svátek má Jaromír.

Portu Gallery nabídne první výtisk „Heřmanky“ z roku 1961

Investice 19.08.2021 | 14:04 0 Komentářů

První investiční online galerie Portu Gallery nabídne investorům unikátní set prvního výtisku stokoruny z roku 1961 i s návrhy. Úpis v hodnotě 3,25 milionů začne ve čtvrtek
19. srpna. Historicky nejdéle platná bankovka na našem území je odborníky označována jako jedna z vůbec nejhezčích na světě. Součástí úpisu jsou první dva vytištěné exempláře s podpisem tehdejšího ministra financí Júlia Ďuriše i autentická skica autora bankovky Františka Heřmana.

 „Legendární socialistickou zelenou stokorunu jsme nosívali v peněženkách celých 32 let. Prošla s námi Pražským jarem, normalizací, Sametovou revolucí i rozdělením společného státu. Je tak neodmyslitelně spjata s historií Československa. Jedná se o opravdový unikát a jsme rádi, že se nám jej pro Portu Gallery podařilo získat a nabídnout našim investorům,“říká Radim Krejčí, šéf Portu Gallery.

Slavná zelená stokoruna vzešla z celkem 38 návrhů, které do soutěže dorazily. Její autor, František Heřman, byl vojenský důstojník a amatérský výtvarník z Tábora. Předlohou pro družstevnici mu byla jeho vlastní manželka. Za vítězný honorář ve výši 10 tisíc korun pořídil pan Heřman dětem piano. Vítězství v soutěži mu přineslo prestiž a slávu v jeho domovském městě Táboře. Spoluobčané často chodili k autorovi slavné stokoruny „Heřmanky“, jak se jí lidově přezdívá, pro podpis. František Heřman navrhl i řadu odznaků, diplomů nebo plakátů pro armádu. Jeho práce si cenili například v dalekém Japonsku, kde v důchodu vystavoval a prodával obrázky jezdců na koních.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.