Úterý 03. srpna. Svátek má Miluše.

Porotci rozhodli o šesti návrzích, které postupují do dalšího kola soutěže na nové sídlo České spořitelny

Do druhého kola mezinárodní architektonické soutěže na novou centrálu České spořitelny postupuje šest nejzajímavějších návrhů. Uspěly týmy z České Republiky, Rakouska, Německa a Švédska. Vítěze vybere porota v létě 2018

Česká spořitelna ve spolupráci se studiem MOBA a developerem projektu Smíchov City, Sekyra Group vypsala na podzim roku 2017 mezinárodní architektonickou soutěž na podobu nové centrály České spořitelny. Na konci roku 2017 vybrala odborná porota složená ze zástupců banky a nezávislých odborníků spolu s předsedou komise, architektem Petrem Hlaváčkem, patnáct tuzemských i zahraničních architektonických studií, ta následně zpracovala své návrhy nové centrály. V březnu 2018 pak porota zvolila šest postupujících týmů: Atelier Krátký (Česko), Baumschlager Eberle Architekten / Pavel Hnilička architekti (Rakousko/Česko), Henke Schreieck Architekten (Rakousko), Kleihues + Kleihues (Německo), Kuba Pilař architekti (Česko) a Tham Videgard Arkitekter (Švédsko).

Své návrhy představí těchto šest architektonických studií v závěrečném, červnovém kole. V tomto kole porota určí pořadí prvních třech míst. S finálním vítězným návrhem se veřejnost oficiálně seznámí v létě. V druhé polovině roku proběhne další participace obyvatel na výsledné podobě projektu Smíchov City, jehož součástí bude právě i centrála České spořitelny. Budova České spořitelny se začne stavět v roce 2021, její dokončení je naplánováno o dva roky později.

Nové sídlo spořitelny by mělo mít podobu kampusu, který bude kromě administrativních prostor zastřešovat i různorodé služby využívané jak zaměstnanci banky, tak i širokou veřejností. Velký důraz bude tedy kladen na to, aby se spořitelní kampus významně podílel na vytvoření plnohodnotného městského veřejného prostoru.

V Čechách stále není běžné, aby si lidé do banky zašli na kávu nebo na oběd, aby v ní zažili zajímavou výstavu či workshop, ale například ve vídeňské centrále Erste je to zcela běžné. Sídlo Erste je pro nás velkou inspirací, chceme, aby se z našeho nového kampusu stalo právě takové místo setkávání, otevřené Pražanům a veřejnosti,“ říká Filip Hrubý, tiskový mluvčí České spořitelny.

Jsme velice rádi, že Česká spořitelna přináší nový impulz do tohoto území. Věříme v co nejrychlejší rozvoj nové čtvrti, která bude přátelská jak pro své obyvatele, tak i návštěvníky. Předpokládám, že se stane alternativním centrem Prahy, kde největší přednost vidím ve výborné dopravní dostupnosti, která je díky železnici, městské hromadné dopravě a městskému okruhu skutečně unikátní uvedl, dr. Luděk Sekyra, předseda představenstva Sekyra Group.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.