CZK/€ 24.645 -0,26%

CZK/$ 23.422 -0,13%

CZK/£ 29.110 -0,59%

CZK/CHF 23.502 -0,56%

12. 05. 2022

0 komentářů

Poradí, podepíše, podá – e-úředník míří do Česka

 

Česko se již brzy může stát první zemí ve střední Evropě, ve které bude lidi obsluhovat e-úředník. Jeho „kanceláří“ bude multifunkční zařízení připomínající bankomat s kopírkou a tiskárnou, s lidmi bude jednat výhradně přes displej. Dokáže na počkání vyřídit široké spektrum požadavků ze strany občanů, ať již se jedná o online podání žádostí, poradenství, tisk, scanování dokumentů, realizaci plateb, ale také i vydání průkazek do městské dopravy či věrnostních karet. 

Česká spořitelna se chystá představit tento revoluční multifunkční stroj, který může výrazně posunout digitalizaci tuzemské státní správy. Premiéru bude mít 16. května na konferenci ISSS v kongresovém centru Aldis v Hradci Králové, jejíž je Česká spořitelna generálním partnerem. Zástupci banky seznámí s možnostmi využití moderního zařízení zástupce měst a obcí a také úřady státní správy.

Nové multifunkční zařízení připomíná bankomat, jeho využití je ale mnohem širší. V podstatě na něm lze spustit jakékoliv aplikace. Problémem nebude vyplnit a podat přes něj daňové přiznání, naskenovat, podepsat a odeslat dokumenty, vyřizovat různé registrace pro agendy státní správy, platit složenky, vytisknout si novou věrnostní kartu nebo průkazku do městské dopravy. Zásadní je, že člověk bude mít možnost po celou dobu komunikovat přes displej s živým operátorem, který bude připraven pomoci,“ vysvětluje Petr Chlupáč, senior manažer pro digitalizaci České spořitelny.

S těmito moderními samoobslužnými stroji, které vyrábí americká společnost NCR, je možně se setkat například v Dubaji ve Spojených arabských emirátech. Jsou jimi vybaveny tamní policejní stanice.

Na rozdíl od běžných bankomatů nemusí být tyto stroje napojeny pouze na určitou banku, nýbrž i na poskytovatele dané služby, tedy na municipalitu, krajský úřad, finanční úřad, aj. Ty za pronájem stroje hradí   bance paušální poplatek. Stroje mohou být umístěny kdekoliv, kde je lze připojit k elektrické síti a kde je dostupný internet.

Na konferenci ISSS v Hradci Králové budou zástupci České spořitelny konzultovat možnosti zavádění a využití nového stroje se zástupci krajů, měst, obcí a také úřadů státní správy. Noví e-úředníci by mohli začít v Česku „úřadovat“ již v průběhu letošního roku.

REKLAMA

Bankovní identita ČS se stala nejoblíbenějším způsobem přihlašování do e-governmentu

Jedná se o další příspěvek České spořitelny k posílení e-governmentu v Česku. Loni představila spořitelna na konferenci ISSS možnosti využití bankovní identitu k online prokazování totožnosti vůči státu. Během jednoho roku od chvíle, kdy Česká spořitelna tuto funkcionalitu svým klientů zpřístupnila, vyřídili klienti Spořitelny s využitím bankovní identity téměř tři milióny různých požadavků vůči státu. Oblíbená se stala i pro ztotožňování vůči soukromým provozovatelům služeb, např. při vstupech do online diskusí na serveru Seznam.cz, při nákupech mimo otevírací dobu v prodejnách COOP, anebo při online jednání s pojišťovnou OZP.

Bankovní identita České spořitelny se stala během jediného roku nejoblíbenějším způsobem online přihlašování ke službám e-governmentu.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Daňové přiznání s bankovní identitou

S bankovní identitou můžete odevzdat daňové přiznání i v dubnu

Bankovní identita je verze elektronického podpisu pro běžné uživatele bankovních účtů. Souvisí s digitalizací agendy státní správy a díky bankovní identitě máte například přístup k portálu občana nebo ke svému daňovému účtu. Stačí k tomu jen mít internetové bankovnictví. A díky bankovní […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

13. 04. 2022

Bankovní identita

Půl roku s bankovní identitou. Do klientských zón se dostanete se třemi bankami

Foto: Shutterstock Bankovní identita má za sebou první půl rok fungování. Elektronická komunikace se státem není jen sci-fi, dle plánu se zapojují i firmy. Banky avizují připravenost během následujících pěti let investovat do zvýšení bezpečnosti a možností online ověření řádově miliardy korun.

Text: Veronika Hejná

07. 07. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.