Pátek 18. června. Svátek má Milan.

Polsko snížení ratingu zřejmě nemine

Investice 12.05.2016 | 16:54 0 Komentářů

Ani dnes kurz koruny valných změn nedoznal. Po celý den se držel těsně u kurzového závazku na úrovni 27,02 CZK/EUR. Ostatní regionální měny si během čtvrtečního obchodování nepatrně polepšily. Maďarský forint si připsal 0,1 %, když posílil na 315,4 HUF/EUR, polský zlotý pak 0,3 % (na 4,41 PLN/EUR).

Zítra nás v regionu čeká řada významných událostí. Kromě zveřejnění polského, maďarského a slovenského HDP za Q1 16 se Polsko pravděpodobně dočká snížení svého ratingu. Ten se podle agentury Moody’s v současné době nachází na úrovni A2 se stabilním výhledem. Agentura již dříve varovala, že v důsledku obav ze zhoršení situace veřejných financí k tomuto kroku může přistoupit. Ekonomové SG s 50% pravděpodobností předpokládají, že rating bude snížen o jeden stupeň na A3. Za méně pravděpodobnou (30 %) považují variantu, že dojde pouze ke zhoršení výhledu na negativní, přičemž variantě, že by Moody’s ponechala rating zcela beze změny, dávají pouze 20% šanci. Investoři počítají spíše s variantou, že rating bude o jeden investiční stupeň snížen. Pokud by tedy došlo pouze ke změně ve výhledu, byla by to pro polský zlotý dobrá zpráva a mohl by se posunout na silnější úrovně.

Pokud jde o vývoj HDP, vedla si polská ekonomika podle ekonomů SG v Q1 16 dobře. Na své konto si podle nich připsala 1,0 % q/q a 3,7 % y/y. Maďarská ekonomika podle konsenzu trhu své tempo poněkud zpomalí, když HDP v Q1 16 by měl dosáhnout 0,4 % q/q a 2,4 % y/y.

JANA STECKEROVÁ
Economist
Investment Banking
Komerční banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.