Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

Polská inflace zůstane hluboko v záporu

Makro 30.08.2016 | 16:11 0 Komentářů

V České republice zítra žádná data zveřejněna nebudou. Kurz koruny se tak ani ve středu od hladiny technického kurzového závazku (27,02 CZK/EUR) zřejmě neodpoutá. V Polsku bude publikován předběžný odhad inflace za srpen. Ta bude zřejmě stagnovat na červencových –0,9 % y/y, zatímco ve srovnání s minulým měsícem spotřebitelské ceny o 0,3 % poklesnou. Hlavním důvodem by měly být sezónně nižší ceny potravin a nižší ceny pohonných hmot. Polský zlotý se stále drží na vyšších úrovních, kam ho minulý týden poslal návrh státního rozpočtu na rok 2017. Prostor pro posílení bude v nejbližších dnech pravděpodobně limitován obavami ze snížení ratingu agenturou Moody’s, která by případnou revizi oznámila 9. září. V Maďarsku budou zveřejněny červencové ceny průmyslových výrobců, které se stejně jako v České republice, nacházejí hluboko v záporném teritoriu. 

Na regionálních trzích dnes panoval klid. Kurz koruny vůči euru zůstal ve srovnání s předchozím obchodním dnem beze změny na úrovni 27,02 CZK/EUR. Podobně se vedlo i polskému zlotému, který se držel kolem hladiny 3,34 PLN/EUR. Jedinou měnou regionu, která ztrácela, byl maďarský forint. Ten si i navzdory dalšímu vylepšení situace na trhu práce (pokles nezaměstnanosti na 5 %) odepsal 0,1 %, když oslabil na 308,95 HUF/EUR.

V Polsku byl dnes zveřejněn zpřesněný odhad HDP za Q2 16. Růst byl potvrzen na úrovni 3,1 % y/y and 0,9 % q/q. Pokud jde o strukturu HDP, slušně rostla spotřeba domácností (3,3 % y/y), naopak investice propadly ještě více než v prvním čtvrtletí (-4,9 % y/y). Lépe si naopak vedly čisté exporty. Za celý letošní rok by si Polská ekonomika měla polepšit o 3,1 %.

JANA STECKEROVÁ
Ekonom
Komerční banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.