Pátek 25. června. Svátek má Ivan.

Polská ekonomika potvrdí svou růstovou trajektorii

Investice 16.06.2016 | 18:07 0 Komentářů

Česká koruna dnes mírně korigovala ztráty ze včerejška, když posílila o haléř na hladinu 27,07 CZK/EUR. Hlavním hybatelem je nervozita trhů spojených s britským referendem. 

Dnešní zveřejněné makroekonomické údaje totiž na vývoj kurzu měly pravděpodobně pramalý vliv. Průmyslové ceny totiž tímto potenciálem nedisponují. Zvlášť když jejich vývoj zhruba odpovídá očekávání tržních analytiků (0,3 %). V květnu ceny průmyslových výrobců totiž meziměsíčně vzrostly o 0,4 %, již podruhé v řadě. K růstu cen přispělo především zvýšení ceny ropy na světových trzích, která dosáhla na padesátidolarovou hranici. Na druhou stranu byl cenový nárůst brzděn vývojem v potravinářském sektoru, který tak kopíruje vývoj cen zemědělských výrobců. Ty totiž v dubnu ubraly další 2 % m/m a meziročně propadají o 7,1 %.

Ostatní dvě regionální měny dnes dále ztrácejí. Polský zlotý ubral půl procenta. Makroekonomická čísla dnes v Polsku ukázala na velmi solidní kondici trhu práce. Zaměstnanost v květnu vzrostla o 2,8 % y/y a reálné mzdy přidaly 4,1 % y/y. Maďarský forint dnes bez zveřejnění makroekonomických dat oslabil o 0,3%.

Zítra se dozvíme více o kondici polského hospodářství. Budou totiž zveřejněny údaje o průmyslovém výstupu a stavebnictví v květnu. Oboje by mělo zmírnit svoje meziroční poklesy. Květnové maloobchodní tržby by zase měly dále posílit svůj růst. Hybatelem ovšem zůstane volatilita na trzích spojená s blížícím se referendem ve Velké Británii o opuštění EU.

DAVID KOCOUREK, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.