CZK/€ 25.200 +0,18%

CZK/$ 23.143 +0,22%

CZK/£ 29.467 +0,04%

CZK/CHF 26.168 -0,02%

22. 06. 2018

0 komentářů

Subjekty:

Pokračování obchodní války mezi USA a zbytkem světa

 

Hlavním tématem na finančních trzích v uplynulém týdnu bylo další pokračování obchodní války mezi USA a zbytkem světa. Prezident Trump oznámil další cla na čínské zboží v objemu 200 mld. USD, což poslalo akcie níže. Nejvíce ohroženy jsou především velké průmyslové podniky. Hlavní indexy (Dow Jones, S&P 500) ztratily okolo 2 % t/t. Lépe se dařilo technologickému sektoru, když index Nasdaq uzavřel týden téměř beze změny a některé společnosti jako Facebook či Netflix opět atakovaly historická maxima. V Evropě panovala nervozita především v německém automobilovém sektoru poté, co byl zatčen šéf automobilky Audi a Daimler zveřejnil překvapivé snížení výhledu provozního zisku pro tento rok. Zatímco evropský index Eurostoxx 600 odepsal 1 % t/t, německý DAX propadl o více jak 3 %. Index pražské burzy pak zakončil týden na úrovni 1 064 bodů se ztrátou 1,3 % r/r.

Loading



 

Významná událost proběhla na Kofole, kde akcionář CED Group prodal 8,5% balík akcií za 270 Kč/akcii. Počet volně obchodovaných akcií se tak zvýšil na 14,6 %, což může být pozitivní z pohledu zobchodovaných objemů. CED Group plánovalo prodat celý svůj podíl (20,9 %), což se nepodařilo. Cena 270 Kč představovala výrazný 26% diskont vůči ceně z předchozího dne.

Podle očekávání ČNB schválila PKN Orlen výkup minoritních akcionářů Unipetrolu za cenu 380 Kč/akcie. Následně by mělo dojít k stažení Unipetrolu z burzy. K vypořádání transakce by mělo dojít do konce roku 2018. Mateřská společnost Unipetrolu, PKN nyní vlastní cca 94 % všech akcií.

V pátek se koná valná hromada ČEZu. Výsledky zatím nejsou známy, ale čekáme, že akcionáři schválí vedením navrženou dividendu 33 Kč a personální změny v dozorčí radě.

Nejlepší výkonnost v rámci pražské burzy měly v uplynulém týdnu akcie PFNonwovens (dříve Pegas). Celý týden bylo obchodování bez jasného trendu, změna nastala v pátek, kdy akcie beze zpráv solidně posilovaly. Za celý týden si připsaly (+4,0 %, 936 Kč). Na druhém konci pelotonu a největší propad předvedly akcie Kofoly (-13,51 %, 320 Kč). Důvodem byl zmíněný prodej akcií za cenu s výrazným diskontem 26 %, nicméně do konce týdne se podařilo část ztrát odmazat.

REKLAMA

Následující týden bude z hlediska událostí na BCPP důležité úterý, kdy se budou naposledy obchodovat akcie ČEZu s právem na dividendu ze zisku 2017. V úterý také proběhne druhá aukce trhu Start, kde si pro kapitál jde nově společnost HUB Ventures (provozovatel tzv. coworkingu). Ve čtvrtek se bude konat valná hromada Unipetrolu. Dividenda navržena nebyla a žádná překvapení nečekáme. Z makroekonomických zpráv očekáváme rozhodnutí ČNB o sazbách, které proběhne ve středu. Změnu současné základní sazby (0,75 %) spíše nečekáme, nicméně vzhledem k nedávnému oslabování koruny není zvýšení vyloučené.

Ústředním tématem příštího týdne bude ve světě podle nás opět obchodní spor mezi USA na jedné straně a EU a Čínou na straně druhé. Investoři budou sledovat summit lídrů EU v Bruselu ve čtvrtek, kde se obchodní spor může stát jedním z témat poté, co EU uvalila na vybrané zboží z USA reciproční cla. Druhým tématem týdne může být spor uvnitř německé vlády, kde má kancléřka Merkelová zbývající týden na to, aby se s evropskými partnery dohodla na reformě migračního systému. Jinak hrozí rozpad současné německé vládní koalice. Domníváme se, že by týden mohl přinést relativní uklidnění ve srovnání s četnými událostmi posledního měsíce, a máme na něj mírně pozitivní výhled.

Na začátku týdne budeme sledovat pondělní německý index IFO ekonomického klimatu za červen (oček. 101,8 po 102,2 b.). V úterý bude v USA zveřejněna spotřebitelská důvěra za červen, která by se měla udržet na tříměsíčním maximu (oček. 128 b., beze změny). Avšak nejdůležitější data týdne přijdou až v jeho druhé polovině. Ve středu budou investoři sledovat americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za květen (oček. -1 % m/m po -1,6 %), ve čtvrtek finální HDP USA za 1Q (oček. 2,2 % r/r, beze změny) a v pátek pak osobní výdaje v USA za květen (oček. +0,4 % m/m po 0,6 %) a spotřebitelskou důvěru od Univerzity v Michiganu za červen (oček. 99,3 b., beze změny). Ve čtvrtek bude také zveřejněna spotřebitelská důvěra v eurozóně za červen (oček. 14,2 po 14,3 b.).

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Úrokové sazby zůstávají na vyšších číslech. Znamená to příležitost zisku na dluhopisech?

Fed se na konci ledna k úrokovým sazbám vyjádřil více než jasně. Oznámil, že již skončil s navyšováním sazeb, avšak není připraven na postupné snižování. Očekává se tak, že úrokové sazby zůstanou ještě nějakou dobu na vyšších číslech. Je toto příležitost pro investování do státních dluhopisů?

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

08. 03. 2024

Cena bitcoinu je dnes v korunách nejvyšší v dějinách, činí více než 1,5 milionu korun

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes dopoledne středoevropského času dosáhla historicky nejvyšší korunové ceny, kolem 1 520 000 korun. Překonala tak dosavadní rekord z listopadu 2021 (viz graf analytické platformy CoinGecko níže). V dolarech dnes bitcoin překonal rovněž psychologickou úroveň, 65 000 dolarů.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

04. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *