Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Pokles spotřebitelské poptávky dolehl se zpožděním i na těžaře. Cena suroviny klesá a poptávka opět vykazuje oživení: nejlepší okamžik pro nákup!

Investice 04.04.2016 | 10:31 0 Komentářů

Těžba surových diamantů je velice koncentrované průmyslové odvětví s velkými bariérami vstupu nových konkurentů z důvodu vysoké kapitálové náročnosti, know-how a geopolitické situace. Pět největších těžařských společností – De Beers, Alrosa, Rio Tinto, Petra Diamonds a Dominion Diamond, dohromady tvoří cca 90 % podíl na celosvětovém prodeji surových diamantů. Tento fakt dává těžařům velkou vyjednávací sílu vůči dalším zpracovatelům suroviny.

Náklady těžařů samozřejmě neustále rostou, některé doly těžbu ukončují a těžba nových ložisek je finančně velmi nákladná (Kanada, Angola, Rusko), proto se za každou cenu snaží cenu suroviny udržet. Výsledek je, že kvůli stagnaci cen broušených diamantů v důsledku poklesu spotřebitelské poptávky brusírny víceméně nenakupují a nebrousí nové kameny. Cena suroviny vzhledem k současné situaci na koncovém trhu je jednoduše neúměrně vysoká.

K udržení velmi vysoké ceny suroviny napomáhá také dobře organizovaný systém obchodování se surovinou, víceméně zde neexistuje konkurenční boj či tlak na snižování cen, přesto těžbu nakonec, byť se zpožděním, situace na koncovém trhu ovlivní. V prvním pololetí roku 2015 výrazně klesly ceny surových diamantů a meziroční tržby většiny společností z první pětky klesly o 21% až 27%. Navzdory tomuto poklesu, těžba surových diamantů zůstává stabilní a největším společnostem se podařilo udržet nebo dokonce zvýšit ziskovost. V roce 2015 vzrostla produkce o 7 %, a to  to především díky zvýšení produkce společnostmi ALROSA a Rio Tinto.

Dobrá zpráva pro investory!

Na konci loňského roku se opět začala zvyšovat poptávka po broušených kamenech a špercích v USA a v Asii. V důsledku tohoto oživení začínají ubývat na trhu určité třídy kvalitních diamantů a lze očekávat všeobecný nárůst cen pro koncové spotřebitele. “Z pohledu investora je nyní konečně po 3 letech, kdy cena stála či mírně klesala, ideální doba na nákup. Z historického hlediska je průměrný roční nárůst ceny 4 – 7%, tudíž se dá očekávat poměrně výrazný nárůst ceny v období 1 – 2 let,” říká Luboš Říha, prezident DIC.

Podle prognózy společnosti De Beers v období 2015 – 2030 globální nabídka surových diamantů klesne v průměru o 1 – 2 % ročně, a to v důsledku stárnutí a vyčerpání stávajících dolů a relativně malého počtu nových zdrojů. Nové doly do roku 2021 vypustí na trh až 20 milionů karátů a následně do roku 2030 přidají už jen 5 milionů karátů. Roční globální produkce se očekává v roce 2021 až 150 milionů karátů, ale v roce 2030 spadne na 100 milionů za rok. V důsledku toho bude cena suroviny růst mírně rychleji než těžba, protože roční poptávka ve stejném období bude dle prognózy v průměru růst o 3 – 4 % ročně.

Zdroj: DIC

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.