Čtvrtek 17. června. Svátek má Adolf.

Pokles důvěry v Maďarsku forint neohrozil

Investice 22.08.2016 | 16:20 0 Komentářů

Středoevropské devizové trhy začaly nový týden v poklidnějším duchu. Česká koruna se i nadále drží v samotné blízkosti kurzového závazku, naprosto stabilní dnes byl i maďarský forint. Oproti pátečnímu závěru si dokonce nepatrně polepšil navzdory zveřejnění horšího výsledku srpnového ekonomického sentimentu. Oproti červenci byl zaznamenán pokles v obou složkách, nálada se zhoršila podnikatelům i spotřebitelům. Nicméně i tak zůstává stále vysoká a podporuje maďarskou domácí poptávku.

Po pátečním dočasném vzestupu eurových a tedy i korunových výnosů dnes zamířily sazby opět dolů. Delší konec eurové IRS křivky spadnul o 4 bb, tempo poklesu českých sazby bylo zhruba poloviční. České dlouhé sazby se tak opět dostávají na dosah historickým minimům. Důvody zůstávají stejné – především uvolněná měnová politika klíčových centrálních bank.

Regionu zítra bude dominovat zasedání maďarské centrální banky. Neočekává se, že by mělo dojít ke změně nastavení současných parametrů měnové politiky. Klíčová úroková sazby tak zůstane na historickém minimu 0,9 %. Nicméně hráči na trhu budou sledovat komentáře centrální banky ohledně dalšího vývoje úrokových sazeb. Poklud by naznačily možnost jejich dalšího snížení, forint by zřejmě oslabil. V současné době se totiž všeobecně předpokládá, že maďarské sazby již na dně jsou. Z pohledu české koruny nebude důvod pro to, aby se zítra koruna výrazněji odpoutala od úrovně kurzového závazku.

JAN VEJMĚLEK
Hlavní ekonom Komerční banky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.