CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

22. 11. 2018

0 komentářů

Pokles amerického realitního trhu. Blížíme se k recesi?

 

Geopolitický vývoj ve Washingtonu, Londýně a Pekingu poutal v posledních měsících většinu pozornosti. Z dohledu analytiků a investorů se tak vytratil zásadní ukazatel ekonomiky – realitní trh, který podle posledních ukazatelů významně zpomaluje. To může naznačovat problémy v americké ekonomice.

Loading



 

Prezident Donald Trump říká, že americká ekonomika je v perfektním stavu. Dalo by se s ním souhlasit. Tedy až na současnou situaci na místním realitním trhu. Ten je přitom klíčovým tahounem amerického ekonomického růstu. Současné zpomalení tedy může mít na investory a Fed v příštím roce zásadní vliv.

Zejména z těchto tří důvodů:

  • Ceny nemovitostí v USA opět rychle rostou. Celostátní Case-Shiller index již stoupl téměř na předkrizovou úroveň. Navíc v některých amerických městech jsou již ceny o polovinu vyšší než před krizí. Mnohá města tak překonávají tradiční lídry trhu Miami a Las Vegas. Například v Bostonu jsou ceny o 33 procent vyšší než před krizí. V městech jako Seattle a Dallas stouply ceny dokonce až o 60 procent,
  • Zpomalení prodeje nemovitostí je velmi znepokojivé. Dochází k němu totiž v prostředí vysoké spotřebitelské důvěry. Důvodem je zejména strach z vývoje úrokových sazeb,
  • Realitní sektor je považován za předstihový indikátor ekonomického cyklu, současný stav proto můžeme považovat za znak blížícího se zpomalení.

Americký realitní trh se naplno zotavil z finanční krize. Celonárodní Case-Shiller index už téměř dosáhl předkrizové úrovně. Na rozdíl od roku 2007 se však zlepšila zadluženost domácností. Dnes je dluh lépe zvládnutelný, protože ukazatel dluhu k disponibilnímu příjmu domácností je na úrovni 109 procent, zatímco v roce 2007 to bylo 142 procent.

Na předkrizových úrovních

REKLAMA

Objevuje se stále více důkazů o zpomalujícím se realitním trhu v USA. Nedávná data potvrzují, že nálada amerických developerů klesla o 60 bodů na nejnižší úroveň od roku 2016. Počet zahájených projektů od ledna také klesá. Zároveň během uplynulých šesti měsíců oslabil i prodej nových nemovitostí. Za posledních 20 let k takovému jevu došlo jen třikrát. V roce 1999 před prasknutím internetové bubliny, v roce 2007 během realitní krize a v roce 2013.

Neustálý pokles je ještě překvapivější v kontextu toho, že k němu dochází během silného růstu spotřebitelské důvěry. Přesto však dochází ke zhoršování dostupnosti bydlení. Domácnosti uvádějí, že:

  • Důvodem pro nižší zájem o nemovitosti je růst cen (21% domácností). Je dokonce nejvyšší od konce roku 2006,
  • Až 75 procent domácností citlivě vnímá očekávaný růst úrokových sazeb v příštím roce. Ty mají být nejvyšší od roku 2007,
  • Pouze čtyři procenta domácností si naopak myslí, že sazby příští rok klesnou.

Zpomalení realitního trhu je silným signálem blížícího se zpomalení americké ekonomiky. Ukazatel CME Lumber, který hovoří o aktivitě ve stavebnictví, od jara prudce klesl. Investice do rezidenčních nemovitostí již vykázaly pokles ve třech po sobě jdoucích čtvrtletích, což je poprvé od přelomu let 2008/2009.

Sazby rostou příliš rychle

REKLAMA

Jaká je realita? Trhy dosud věnovaly údajům o zpomalujícím se realitním trhu v USA jen velmi malou pozornost. Investoři byli totiž příliš zaměstnáni geopolitickými událostmi na obou stranách Atlantiku. I to samo o sobě je dalším důvodem, který naznačuje, že stojíme na prahu konce ekonomického cyklu a že příští rok se budeme muset spokojit s nižším ekonomickým růstem.

Zpomalení bude mít zásadní dopad i na monetární politiku Fedu, protože vyšší sazby představují další riziko, které může posunout realitní trh do recese. Domácnosti kupující nemovitosti nejsou zvyklé na současné vysoké úroky na hypotékách – dnes téměř pět procent. Když bude tento negativní trend pokračovat, vytvoří to tlak na Fed. Po svém prosincovém zasedání bude muset pravděpodobně změnit svou rétoriku směrem k více uvolněné politice.

Průměrné ceny hypoték v USA se sazbou fixovanou na 30 let

Christophera Dembika, vedoucího oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Úrokové sazby zůstávají na vyšších číslech. Znamená to příležitost zisku na dluhopisech?

Fed se na konci ledna k úrokovým sazbám vyjádřil více než jasně. Oznámil, že již skončil s navyšováním sazeb, avšak není připraven na postupné snižování. Očekává se tak, že úrokové sazby zůstanou ještě nějakou dobu na vyšších číslech. Je toto příležitost pro investování do státních dluhopisů?

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

08. 03. 2024

Cena bitcoinu je dnes v korunách nejvyšší v dějinách, činí více než 1,5 milionu korun

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes dopoledne středoevropského času dosáhla historicky nejvyšší korunové ceny, kolem 1 520 000 korun. Překonala tak dosavadní rekord z listopadu 2021 (viz graf analytické platformy CoinGecko níže). V dolarech dnes bitcoin překonal rovněž psychologickou úroveň, 65 000 dolarů.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

04. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *