CZK/€ 25.265 -0,04%

CZK/$ 23.672 -0,38%

CZK/£ 29.357 +0,28%

CZK/CHF 25.977 -0,36%

06. 06. 2022

0 komentářů

Pojišťovny čelí enormnímu nárůstu přírodních katastrof. Aby situaci ustály, musí změnit své obchodní modely

 

Z výzkumu „World Property and Casualty Insurance Report 2022“ vyplývá, že pouze 8 % pojišťoven patří k zastáncům udržitelnosti; 73 % pojištěných řadí změnu klimatu mezi své hlavní obavy.

Loading



 

Zpráva společností Capgemini a Efma o světovém majetkovém a úrazovém pojištění ukazuje, že změny klimatu negativně ovlivňují pojišťovnictví. Ze zprávy vyplývá, že pojišťovny, které změní své obchodní modely s ohledem na změny vyvolávané klimatickými jevy, budou lépe získávat důvěru zákazníků a zároveň zvýší svůj význam a ziskovost. Úvodní zpráva nazvaná „Walking the Talk: How insurers can lead climate change resiliency“ se zabývá dopadem jednoho z nejpalčivějších problémů moderní doby na pojišťovnictví.
Stále větší počet klimatických událostí negativně dopadá na pojišťovnictví, přičemž od pojišťoven se očekává, že budou nejen chránit, ale i předcházet budoucím škodám.
Zpráva uvádí, že:
  • V celosvětovém měřítku se hospodářské ztráty způsobené změnou klimatu za poslední tři desetiletí zvýšily o 250 %.
  • 73 % pojistníků řadí změnu klimatu mezi své hlavní obavy.
  • Pojišťovny reflektují obavy svých zákazníků – přibližně 40 % z nich řadí změnu klimatu mezi své hlavní priority, přičemž na předních místech v souvislosti s klimatem stojí pojistitelnost a ziskovost.
Přírodní katastrofy vedly za posledních 30 let k 3,6násobnému nárůstu pojištěných škod a 2násobnému nárůstu nepojištěných škod. Ze zprávy vyplývá, že pro pojišťovny tento na první pohled znepokojivý vývoj představuje příležitost a prostor pro změny, aby mohly sloužit zákazníkům v dynamickém prostředí.
Pojišťovny budoucnosti začlení do svých obchodních modelů strategie zmírňování klimatických rizik
K vytvoření odolných obchodních modelů zaměřených na zákazníky jsou nutné zásadní změny. Studie zjistila, že více než 80 % individuálních a malých komerčních klientů pojišťovnictví si uvědomuje klimatické vlivy a v posledních 12 měsících přijalo alespoň jedno klíčové udržitelné opatření. V boji proti škodlivým dopadům změny klimatu je však třeba udělat více, protože pouze 8 % dotázaných pojišťoven patří mezi „Resilience Champions” v překladu „Mistry odolnosti“ (zpráva je popisuje jako ty, kteří mají silné řízení, pokročilé schopnosti analýzy dat, zaměřují se na prevenci rizik a podporují odolnost prostřednictvím svých upisovacích a investičních strategií).
Potřeba vyvážit prevenci rizik s jejich řízením
Pojišťovny, které chtějí odolat klimatickým změnám, musejí přehodnotit své vlastní obchodní modely a vyvážit prevenci rizik s jejich řízením. Závěry zprávy naznačují, že „rámec odolnosti vůči změně klimatu“ je klíčem k vybudování potřebných schopností v měnícím se rizikovém prostředí. Pojišťovny by měli přehodnotit stávající modely hodnocení rizik, zavést prevenci rizik ve velkém a prosazovat udržitelné investiční a upisovací strategie, přesahující vyloučení a odprodej, aby vytvořily odolný ekosystém.
Zpráva zdůrazňuje, jak vypadají pojišťovny, které se považují za „Mistry odolnosti“:
  • 82 % má vedoucího pracovníka pro udržitelnost nebo jeho ekvivalent.
  • Téměř 77 % z nich má ve svých produktech a službách zakomponovány údaje o klimatických rizicích.
  • Téměř 60 % je v pokročilé fázi zavádění cenových modelů založených na strojovém učení.
  • Přibližně 53 % využívá nové zdroje dat, včetně satelitních dat, vzdálených senzorů, meteorologických stanic, geodat, dat ze sociálních médií, modelů ESG a vodních hladin, aby poskytlo přesné, detailní informace o rizicích v reálném ča
„Dopad klimatických změn nutí pojišťovny, aby posílily a hrály větší roli při zmírňování rizik. Ty, které se prioritně zaměří na udržitelnost, budou činit chytrá dlouhodobá obchodní rozhodnutí, která pozitivně ovlivní jejich budoucí význam a růst. Klíčové je sladit inovativní převody rizik s jejich prevencí a přidělit odpovědnost v rámci výkonného týmu, aby byly jasné priority,“ řekl Ondřej Valvoda, ředitel Capgemini Česká republika.
Odolnost vůči klimatickým změnám – nedílná součást strategie o udržitelnosti firem
V závěru zprávy jsou uvedena tři klíčová opatření, která by měla podpořit cestu pojišťoven k odolnosti vůči změně klimatu a zároveň zvýšit jejich význam a ziskovost:
  1. Pojišťovny musí začlenit odolnost vůči změně klimatu do své podnikové strategie o udržitelnosti s jasnými opatřeními přidělenými vedoucím pracovníkům, aby zajistily odpovědnost a zodpovědnost.
  2. Pojišťovny musí přepracovat svůj přístup k inovacím tak, aby překlenuly propast mezi dlouhodobými cíli a krátkodobým plánováním a začlení odolnost do svých firemních hodnot.
  3. Pojišťovny musí přepracovat svou technologickou strategii tak, aby jejím jádrem byly produktové inovace, zákaznická zkušenost a firemní odpovědnost. Toho lze dosáhnout integrací technologií, jako jsou internet věcí, cloud, umělá inteligence, ML a kvantové výpočty.
„Většina pojišťoven sice uznává dopady změny klimatu, ale je třeba udělat více, pokud jde o prokazatelné kroky k rozvoji strategií odolnosti. Vzhledem k tomu, že zákazníci věnují stále větší pozornost dopadu klimatických změn na své životy, musí pojistitelé zdůraznit svůj vlastní závazek tím, že budou rozvíjet své nabídky, aby uznaly zásadní roli, kterou udržitelnost v našem odvětví hraje, a zároveň si udrželi konkurenceschopnost na neustále se měnícím trhu,“ dodává Ondřej Valvoda.
Metodika zprávy
Zpráva World Property and Casualty Insurance Report 2022 čerpá ze dvou primárních zdrojů – z průzkumu Global Insurance Voice of the Customer Survey 2022 a z rozhovorů s vedoucími pracovníky pojišťoven Global Insurance Executive Interviews 2022. Tyto primární průzkumy společně pokrývají poznatky z 29 trhů: Austrálie, Rakouska, Belgie, Brazílie, Kanady, Číny, Kolumbie, Dánska, Egypta, Francie, Německa, Hongkongu, Indie, Itálie, Japonska, Lucemburska, Mexika, Nizozemska, Norska, Portugalska, Saúdské Arábie, Singapuru, Jižní Afriky, Španělska, Švédska, Švýcarska, Spojených arabských emirátů, Velké Británie a Spojených států.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Rozhovor: Pojišťovna má vyřešit problém, ne jen zaplatit škodu

Skutečnou hrozbou pro pojišťovny nejsou klimatické změny ani technologické firmy, které by si rády ukrojily díl trhu, ale to, jak rychle se dokáží pojišťovny přizpůsobit změnám a nepodcenit žádný aspekt, který na ně může dopadnout. V rozhovoru to uvedl prezident České asociace pojišťoven Martin Diviš.

Text: Redakce

24. 04. 2024

Kalkulačka pro výpočet orientační pojistné hodnoty – snížení rizika podpojištění

V roce 2023 Česká asociace pojišťoven (ČAP) představila nový standard pro výpočet pojistné hodnoty nemovitostí, zaměřený především na rodinné domy. Cílem tohoto standardu je minimalizovat riziko podpojištění. V rámci tohoto úsilí byla vytvořena kalkulačka pro orientační hodnotu pojistného, dostupná na webových stránkách ČAP. Tato kalkulačka umožňuje zadat […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 03. 2024

Jaké sankce hrozí při nedodržení povinností v rámci daňového přiznání?

Stále platí, že nejvíc lidí podává přiznání k dani z příjmu fyzických osob až poslední týden v březnu. Proto Finanční správa od pondělí 25. března do úterý 2. dubna letos prodlužuje úřední hodiny podatelen všech finančních úřadů. Finanční úřady budou otevřené od 8 do 17 hodin. Neplatí to však pro […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *