Čtvrtek 29. října. Svátek má Silvie.

Pojistné podvody se za poslední čtyři roky zdvojnásobily

Detektivové Generali šetřili v průběhu minulého roku rekordní počet 414 pojistných podvodů oproti 400 případům v roce 2012. Jejich objem vzrostl ze 45 na 46 milionů korun. Konečný účet ještě není uzavřen. Několik desítek případů za další miliony je nadále v šetření.

Celková čísla loňského roku podtrhují dlouhodobý trend častějších podvodů v menším objemu. Oproti roku 2010 je jejich počet více než dvojnásobný. Spouštěčem bývá zpravidla reálná škoda, kterou se pachatelé snaží uměle navýšit pro své obohacení. Přestože i nadále dominují podvody v pojištění motorových vozidel, významně rostou případy v pojištění osob. Z regionálního pohledu je nejvyšší frekvence v Praze, středních Čechách a na severní Moravě. Uvedené údaje vyplývají ze statistik pojišťovny Generali.

Skokový růst pojistný podvodů lze sledovat v životním a úrazovém pojištění. Zatímco v loňském roce šetřili detektivové Generali pouhé dva případy, v loňském roce to bylo už 82 případů. Zpravidla se jednalo o fingované úrazy, záměrné uvádění nepravdivých informací o původu a rozsahu zranění, účelové prodlužování doby léčení či nedodržování léčebného režimu.

Rok

Objem pojistných podvodů

Počet pojistných podvodů

2010

50 mil. Kč

170

2011

74 mil. Kč

350

2012

45 mil. Kč

400

2013

46 mil. Kč

414

Z dlouhodobého hlediska dominují podvody z pojištění motorových vozidel. Nejčastěji se pohybují pod hranicí 100 tisíc korun. Výrazně menší počet pojistných podvodů tuto částku překračuje. Uvedený trend může být v přímé souvislosti s povinností přivolat policii pouze k nehodám se zraněním či škodou převyšující částku 100 tisíc korun. Statistiky odhalených pojistných podvodů však ukazují, že pojišťovny mají dostatečné prostředky na to, aby se pojistným podvodům účinně bránily i přes tuto komplikaci.

Podíl na celkovém počtu odhalených pojistných podvodů

Druh pojištění

2012

2013

Havarijní pojištění

44 %

46 %

Povinné ručení

26 %

17 %

Pojištění majetku

13 %

12 %

Pojištění odpovědnosti

15 %

6 %

Cestovní pojištění

0 %

0 %

Pojištění osob

2 %

19 %

Podíly podvodných skutků v jednotlivých regionech se meziročně víceméně nezměnily. Nelichotivé statistice nadále vévodí Praha a za ní střední Čechy. Velká koncentrace obyvatel a s ní související anonymita hlavního města páchání podvodů zřejmě nahrává. Dalšími frekventovanými regiony jsou severní Čechy a severní Morava, což může do jisté míry souviset s horší ekonomickou situací obyvatel těchto oblastí. Nejvyšší meziroční růst vykazují jižní Čechy, které dlouhodobě patřily ke krajům s nejnižším počtem pojistných podvodů.

Lidé si často neuvědomují, že pojistná událost je považována za podvodnou i tehdy, když se podvodné jednání vztahuje pouze na část pojistného plnění. To je typické především právě pro oportunistické podvody, které tvoří podstatnou většinu. Typickým příkladem jsou podvody v oblasti pojištění motorových vozidel. Obecně jsou oportunistické podvody frekventovanější a škoda se obvykle pohybuje maximálně v řádu desítek tisíc korun. Princip se takřka vždy opakuje. Klient nahlásí pojistnou událost, která se skutečně stala. Současně ale hlásí škody, ke kterým nedošlo.

Celosvětové statistiky uvádějí, že zhruba 14% všech pojistných událostí může vykazovat příznaky pojistného podvodu. Údajně až 35% pojištěnců v oblasti pojištění motorových vozidel se pokusí alespoň jednou svou pojišťovnu podvést.

Pokus o pojistný podvod je obecně vnímán jako méně společensky nebezpečné jednání než například zpronevěra. Pachatelé pojistných podvodů si však často neuvědomují, že se jedná o trestný čin s horní hranicí sazby nepodmíněného odnětí svobody až na 10 let.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.