Pátek 05. března. Svátek má Kazimír.

Pojištění vás ochrání před vším, kromě výluk – základní pravidlo právní ochrany majetku

Pojištění 10.02.2021 | 12:51 0 Komentářů

Pod správnou právní ochranu majetku nespadají jen nástroje jako závěť, předmanželská smlouva nebo například správné uspořádání vlastnictví nemovitostí – jedním z důležitých aspektů právní ochrany majetku je i pojištění. To ale často mívá řadu výluk, což mnohým ukázala současná pandemie. Jak upozorňuje advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad, tak například při výpadku příjmů z důvodu přerušení provozu usnesením vlády k vyplacení pojistného zpravidla nedojde. Podobně ani u životního pojištění, když je pojistná událost následkem pandemické nákazy. Vždy ale záleží na konkrétní pojišťovně a smlouvě. Jak ukázal minulý týden oznámený příklad, tak na loňském mistrovství světa v hokeji ve Švýcarsku, které se kvůli pandemii koronaviru nekonalo, organizátoři díky pojistce i přes zrušení akce nakonec vydělali.

„Pro úspěšné uplatnění jakékoliv pojistné události jsou vždy klíčové konkrétní smluvní podmínky pojištění. Pokud pojišťovna vylučuje škodné události způsobené úředními rozhodnutími (například vydávanými usneseními vlády nebo mimořádnými opatřeními ministerstev) nebo epidemií či pandemií, pak při těchto událostech k vyplacení pojistného zpravidla nedojde. Každá z pojišťoven uplatňuje pro své smlouvy specifické výluky rozdílně. Doporučujeme proto zkontrolovat pojistné podmínky uzavřených pojistných smluv, zda výluku uvádějí, nebo ne,“ vysvětluje advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad.

Koronavirová pandemie ale ukázala několik zajímavých průkopníků v oblasti pojištění. Minulý týden oznámili organizátoři loňského mistrovství světa v hokeji ve Švýcarsku, které bylo zrušeno kvůli pandemii koronaviru, že na akci, která se nekonala, vydělali přes 322 milionů korun. Vyplatila se jim totiž pojistka, kterou pro takový případ uzavřeli. Další příkladem může být All England Lawn Tennis Club, který je pořadatelem tenisového grandslamu ve Wimbledonu. Ten byl totiž loni pojištěn i pro případ svého zrušení z důvodu celosvětové pandemie. Pojistná částka za zrušený loňský ročník nakonec podle výroční zprávy klubu přesáhla neskutečných pět miliard korun.

Výluky z pojištění jsou takové události a rizika, ve kterých pojišťovna škodu neuhradí. Jsou individuální pro jednotlivé produkty a vždy záleží na konkrétní pojišťovně, jaké výluky uplatňuje. Mnohé pojišťovny mají různá omezení či úplné výluky na válečné události, povstání, teroristické akty, stávky, jaderné nehody, ale i epidemie. Jsou i zákonem stanovené výluky – například výluka z životního pojištění, kdy pojistitel není povinen poskytnout pojistné plnění v případě sebevraždy pojištěného za předpokladu, že pojištění trvalo méně než dva roky před sebevraždou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.