CZK/€ 25.275 +0,04%

CZK/$ 23.761 +0,23%

CZK/£ 29.274 -0,83%

CZK/CHF 26.071 -0,05%

09. 05. 2018

0 komentářů

Pohonné hmoty v Česku čeká další zdražování

 

Ceny benzínu a nafty už několik dní po sobě stoupají a zdražování pohonných hmot bude pravděpodobně dále pokračovat. Posledním důvodem je rozhodnutí Donalda Trumpa o odstoupení USA od mezinárodní jaderné dohody s Íránem. Cena ropy Brent okamžitě reagovala na toto oznámení a vyskočila o přibližně 2,3 %. Momentálně se pohybuje kolem úrovně 76,73 USD za barel. Za poslední týden je v plusu o více než 5 %.

Loading



 

„Vzhledem ke kontinuálnímu růstu cen ropy a aktuální situaci můžeme očekávat zvýšení cen benzínu a nafty o přibližně 20 haléřů za litr. Vypadá to tak, že ceny PHM na českých čerpacích stanicích budou nadále vytvářet každým dnem nová maxima,“ uvedla Silvia Holá, hlavní analytička xPartners.

Za poslední měsíc průměrná cena benzínu Natural 95 stoupla o 2,8 % a cena nafty o 3,3 %. Momentálně majitelé motorových vozidel v ČR platí v průměru 31,7 Kč za litr benzinu a za litr nafty 30,83 Kč. Nejdražší PHM nabízejí pražské čerpací stanice a nejlevnější natankujete v Ústeckém kraji.

V úterý 8. května americký prezident Donald Trump oznámil ukončení dohody podepsané v roce 2015 s Íránem a velkými mocnostmi. Trump vnímá smlouvu za neefektivní a jednostrannou, která nebude mít účinek, a tudíž nepovede k míru. Prezident USA také obnovil sankce proti Teheránu. Obnovení sankcí je účinné okamžitě pro nové smlouvy. Americká státní pokladna oznámila, že sankce na staré smlouvy v Íránu vstoupí v platnost po přechodném období 90 až 180 dní.

Írán je na třetím místě mezi světovými dodavateli ropy v rámci OPEC. Sankce uvalené na Írán ovlivní značně objem exportu ropy, což tedy může její cenu ještě více vytlačit. Toto zvýšení se téměř automaticky projeví v cenách pohonných hmot.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Ceny kakaa překonávají rekordy

Pokud máte rádi čokoládu, zbystřete. Její cena v poslední době nebývale roste kvůli špatným podmínkám v afrických zemích, které jsou největšími světovými producenty. Důsledky zřejmě pocítí naše peněženky i složení prodávaných cukrovinek.

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Pixabay.com

06. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *