CZK/€ 25.235 -0,12%

CZK/$ 23.616 -0,24%

CZK/£ 29.364 +0,02%

CZK/CHF 25.810 -0,65%

30. 05. 2017

0 komentářů

Podniky podporují přísnější platební pravidla

 

Tlak na malé a střední podniky na přijetí delších platebních lhůt se zvyšuje. Třetí ročník průzkumu ukázal, že v České republice je celkem 88 % respondentů, kteří tvrdí, že od nich byly požadovány delší lhůty splatnosti, než jim vyhovují.

Loading



 

To je mnohem více než evropský průměr, který činí 61 %. Dále 82 % českých respondentů uvádí, že přijali delší lhůty, než jaké jim vyhovují, a tento problém se stává zřejmý. Zmíněnou hodnotu je možné srovnat s evropským průměrem, který činí 58 %. Tyto výsledky vycházejí z odpovědí 10 468 respondentů z 29 zemí. Hodnota avizovaných 82 % je každopádně meziročně vyšší o 10 %.

„Platební kultura směřuje špatným směrem. Firmy uvádějí, že musí akceptovat stále delší lhůty splatnosti, načež se problém přenese na dalšího subdodavatele. Potřebujeme nové iniciativy, které nastolí radikálně novou kulturu promptních plateb,“ uvádí Karol Jurák, výkonný ředitel společnosti Intrum Justitia v České republice.

 

Zpožděné platby nadále představují vážnou hrozbu pro podniky po celé Evropě. Vliv opožděných plateb za faktury na zaměstnanost v podnicích je v ČR ve srovnání s Evropou výrazně nižší. V České republice připustilo 12 % podniků, že by zrychlení úhrad faktur zjednodušilo přijímání nových zaměstnanců. V ostatních zemích Evropy je to až 25 %. Příčinou je zejména růst ekonomiky v České republice.

REKLAMA

Vliv opožděných plateb za faktury na růst podniků je v ČR obdobný jako v Evropě. Každý třetí respondent považuje opožděné úhrady svých faktur za brzdu růstu.

Ve snaze pomoci malým a středním podnikům zavedla v roce 2011 EU směrnici o postupu proti opožděným platbám v obchodních transakcích. Evropská komisařka pro vnitřní trh, průmysl, podnikání a malé a střední podniky, Elżbieta Bieńkowska, při revizi této směrnice loni v srpnu poznamenala, že „nás čeká ještě spousta práce, než se důsledná kultura včasného placení stane realitou.“

Z letošního Evropského reportu o platbách spotřebitelů od společnosti Intrum Justitia vyplývá, že se opatření na národní úrovni, která by řešila problémy se zhoršující se platební morálkou, těší široké podpoře. Čtyřicet procent podniků by uvítalo novou legislativu řešící platební návyky, zatímco třicet procent by upřednostnilo dobrovolné iniciativy, například zavedení norem slušného chování.

Tisková zpráva Intrum Justitia

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Tipy pro manažery: Interní školitelé potřebují sami proškolit

Existuje i u vás ve firmě školicí centrum a učí v něm váš starší kolega nebo jste jím vy sám? Vzpomínáte si matně na školení od externistů? I to se stále více stává realitou. Vedení firem se snaží už nějaký čas ušetřit a vybírá vhodné adepty podle patřičných kompetencí. Opomíjejí však, aby to byl i lidsky zralý a kvalitní člověk.

Text: Olga Medlíková

09. 02. 2015

Komu se daří v krizi: Ani velké, ani malé

Ekonomická krize má obvykle mnoho poražených a málo vítězů. A právě do této nepočetné skupiny patří, alespoň prozatím, i středně velké podniky, a to jak na starém kontinentu, tak v „Nové zemi“.  Důvodů proč tomu tak je, existuje hned několik.

Text: Šimon Finemon

06. 11. 2012


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *